14/02/2016 19:30 League C1 15/16 40'

Galatsi City B.C.2110221164
Intersport101681246

Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ του Galatsi City BC και της Intersport (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες), οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 64 – 46.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και υπομονή επιθετικά, με κυρίως οργανωμένες επιθέσεις στα πρώτα λεπτά, αλλά με χαμηλά ποσοστά με το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 7–6. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο, με τις δύο ομάδες να βρίσκουν ρυθμό να τρέχουν σε αιφνιδιασμούς αλλά με το Galatsi με 5 σερί τρίποντα (4 από τον Κανελλόπουλο Ν.) πήραν μια διαφορά 9 πόντων με την περίοδο να κλείνει τελικά με σκορ 21 – 10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και στις δύο πλευρές του γηπέδου αλλά με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες και με το Galatsi να διατηρεί μια διαφορά + 10 πόντων στα πρώτα 4 λεπτά της περιόδου. Στη συνέχεια η Intersport με υπομονή και συνεχή ποσταρίσματα του Τσιφλίδη Δ., μείωσε σε 6 πόντους με τους γηπεδούχους να βλέπουν τα ποσοστά τους από τη γραμμή των 3 πόντων να πέφτουν, και την Intersport να κοντρολάρει το ρυθμό του αγώνα και να μειώνει σε 4 πόντους τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου το οποίο τελικά έκλεισε με σκορ 31 – 26.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Galatsi μπήκαν πιο δυνατά από την αρχή, με καλή αμυντική προσήλωση, έβγαλαν άμυνες της μετέτρεψαν σε αιφνιδιασμούς και ανέβασαν την διαφορά σε 3 κατοχές. Η Intersport από την άλλη πλευρά δεν συνέχισε να σημαδεύει το ζωγραφιστό, επέλεξε μακρινά σουτ με χαμηλά ποσοστά, βγήκε εκτός ρυθμού επιθετικά με τους αντιπάλους να πιέζουν συνεχώς για αιφνιδιασμούς και να ξαναπαίρνουν μια διαφορά + 10 πόντων και την περίοδο να κλείνει με σκορ 53 – 34.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους παίκτες της Intersport να δείχνουν σημάδια κόπωσης, τους παίκτες του Galatsi να παραμένουν σοβαροί, με αποτέλεσμα να διατηρήσουν μια διαφορά + 10 πόντων και να πάρουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ξανθόπουλος Χ. 21 (1) και Κανελλόπουλος N. με 18 (4), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τσιφλίδης Δ. με 20 και Φούντος Π. με 14 πόντους αντίστοιχα.