52 - 56

23/05/2019 21:45 Cup A 18/19 40'

Kaizen Gaming118151852
Deree1011241156

Στον Αγώνα του ΚΥΠΕΛΛΟΥ μεταξύ της STOIXIMAN SERVICES S.A και του DEREE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52 – 56.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3 – 2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν σετ και μεγάλες επιθέσεις, εκτέλεσαν τα συστήματα τους στα πρώτα 2 λεπτά αλλά στην πορεία επέβαλαν πιο γρήγορο τέμπο και επιθέσεις αλλά είχαν βιαστικές τελικές επιλογές και ποσοστά, με το σκορ να είναι 3 – 5 στα μισά της περιόδου. Στην συνέχεια της περιόδου παρόλα αυτά οι παίκτες λύθηκαν επιθετικά, η επιθετική παραγωγή ανέβηκε, το DEREE άσκησε press και η περίοδος με buzzer beater τρίποντο του Τζήμα Κ. έκλεισε με σκορ 11 – 10.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, οργανωμένο και ανταγωνιστκό μπάσκετ, οι άμυνες παρέμειναν πολύ καλές, με τους παίκτες της STOIXIMAN SERVICES S.A να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος, αλλά παράλληλα αντιμετώπισαν σοβαρό πρόβλημα απέναντι στο press του DEREE το οποίο έβγαλέ διαδοχικές άμυνες τις μετέτρεψε σε αιφνιδιασμούς και πήρε από νωρίς στο 2ο Δεκάλεπτο μία διαφορά 3+ κατοχών την οποία και διατήρησε έως το τέλος της 3ης περιόδου η οποία έκλεισε με σκορ 34 – 45. Στο τελευταίο Δεκάλεπτο παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι έκαναν τις απαραίτητες προσαρμογές, έσπασαν το press, κατέβασαν την μπάλα και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Πιαλόγλου Α. αργά αλλά σταθερά έκαναν ένα run 6 – 0, με το σκορ να είναι 40 – 45 στα πρώτα 3 λεπτά και 43 – 49 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά και οι δύο ομάδες έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα, οι άμυνες πολύ δυνατές και το σκορ διαμορφώθηκε σε 49 – 49 με 2:30”, 51 – 53 με 1′ και 52 – 55 με 15” και κατοχή για STOIXIMAN στην οποία όμως δεν κατάφερε να ευστοχήσει με αποτέλεσμα το DEREE να πάρει τελικά την Νίκη.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος, Δαλέκος