42 - 64

19/05/2024 15:00 Commercial League A 23/24 14 40'

Generali71481342
KPMG1512271064

Μια εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της KPMG με 42-64 επί της ομάδας της GENERALI στον αγώνα της δέκατης τέταρτης αγωνιστικής της Commercial League Α. Έτσι με ρεκόρ 8-3 η  KPMG έχει κλειδώσει την τετράδα και ελπίζει σε όσο το δυνατόν καλύτερο πλασάρισμα, ενώ η GENERALI έριξε το ρεκόρ της στο 4-7.

Ντέρμπυ είχαμε μόνο για ένα ημίχρονο στον αγώνα. Η KPMG μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και με καλή άμυνα και σωστή κυκλοφορία και πλουραλισμό στην επίθεση προηγήθηκε με 2-11 στο πεντάλεπτο. Η GENERALI δυσκολευόταν να βρει τον δρόμο προς το καλάθι, το δυναμικό της όμως παιχνίδι την κράταγε κοντά στο σκορ (7-15). Στο δεύτερο δεκάλεπτο μάλιστα με πρωταγωνιστή τον Μεταλλινό Σ. που πέτυχε 9 σερί πόντους κατάφερε να κερδίσει το επιμέρους σκορ με 14-12 και να μειώσει σε 21-27 στο ημίχρονο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως φάνηκε η ανωτερότητα της KPMG, η οποία έκανε το τέλειο επιθετικά δεκάλεπτο. Με πολύ γρήγορο ρυθμό, αρκετούς αιφνιδιασμούς και δυνατή άμυνα δεν άφησε κανένα περιθώριο στους αντιπάλους της, έκανε το επιμέρους 8-27 κλειδώνοντας την άνετη νίκη της. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα με τους παίκτες να απολαμβάνουν τη συμμετοχή τους.

Καλλινίδης Θόδωρος, Νταγκίνης και Τερζίδης οι καλύτεροι των νικητών, που πήραν βοήθεια από όλους τους παίκτες. Μεταλλινός Σ. και Γιαννίμπας οι καλύτεροι της GENERALI.