Generali101791450
OTE Cosmote 2813141651

Γήπεδο Μπόθου
Thetidos 6, Peristeri 121 35, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της GENERALI και του ΟΤΕ COSMOTE, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη στο τελευταίο δευτερόλεπτο, με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 50 – 51.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκινήσαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο μπήκαν ζέστες στα πρώτα λεπτά και με καλό ρυθμό αλλά γρήγορα οι άμυνες δυνάμωσαν, τα ποσοστά έπεσαν, ο ρυθμός του αγώνα παρέμεινε καλός και από τις δύο ομάδες οι οποίες έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 6–3 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία το παιχνίδι συνέχισε σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, με την Generali να έχει περισσότερη υπομονή, να κυκλοφορεί την μπάλα, o OTE να επιλέγει πολλά βιαστικά σουτ και η περίοδος να κλείνει με σκορ 10 – 8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και πάλι οι δύο ομάδες μπήκαν ζεστές από την αρχή, με καλά ποσοστά και τελικές επιλογές, τους γηπεδούχους να συνεχίζουν να έχουν καλά πατήματα, να κυριαρχούν στα ριμπάουντ (αμυντικά και επιθετικά) με το σκορ να είναι 19 – 14 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες του ΟΤΕ άρχισαν να κλείνουν την άμυνα τους, έβγαλαν τους αντιπάλους από το ρυθμό τους και βελτιώθηκαν επιθετικά, μένοντας κοντά στο σκορ μέχρι το τελευταίο λεπτό όπου οι παίκτες της Generali με ένα επιθετικό ξέσπασμα κατάφεραν να κλείσουν το ημίχρονο με σκορ 27 – 21.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση και ενέργεια από την αρχή και με διαδοχικούς αιφνιδισμούς ανέβασαν το προβάδισμα στους 10 πόντους στα πρώτα λεπτά, με τους φιλοξενούμενους όμως να αντιδρούν άμεσα, να σταματάνε το run των αντιπάλων και να μειώνουν σε 2 κατοχές με το σκορ να είναι 31-27 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου ο ΟΤΕ συνέχισε το run και με εύστοχο τρίποντο του Δημητράτου Γ. μείωσε σε έναν πόντο, με την Generali να έχει χάσει την συγκέντρωση της και να έχει κολλήσει κυριολεκτικά επιθετικά, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοι της να περάσουν μπροστά, αλλά οι γηπεδούχοι να δείχνουν σημάδια ζωής στα τελευταία 2 λεπτά και η περίοδος τελικά να κλείνει με σκορ 36-35.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές επιθετικά και με πολύ βιαστικές επιλογές και χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά οι παίκτες της Generali αργά αλλά σταθερά διατήρησαν προβάδισμα 1–2 κατοχών με το σκορ να είναι 46 – 41 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα και οι δύο ομάδες έδειξαν μαχητικότητα, κυνήγησαν όλες τις φάσεις, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να διατηρούν προβάδισμα και έχοντας πολλές δεύτερες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ ανέβασαν την διαφορά στους 7 πόντους, με τον ΟΤΕ να κάνει ένα ακόμα comeback και με γκολ φάουλ του Ριζίκου Ι. να μειώνουν σε έναν πόντο με το σκορ να είναι 48-47 με 2 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά οι δύο αντίπαλοι πήγαν κυριολεκτικά neck and neck, παίζοντας πολύ δυνατές άμυνες και με το σκορ να είναι 48-48 με 50” για λήξη και κατοχή για ΟΤΕ, στην οποία οι φιλοξενούμενοι αστόχησαν, με αποτέλεσμα η Generali να πάρει την κατοχή με 30” για λήξη, στην οποία ο Σφυρής Α. ευστόχησε σε προσπάθεια 2 πόντων με το σκορ να διαμορφώνεται σε 50 – 48 με 15” και κατοχή για ΟΤΕ. Στην συγκεκριμένη κατοχή ο Σπανουδάκης Σ. τράβηξε φάουλ και οδηγήθηκε στην γραμμή των βολών, ευστόχησε στην δεύτερη με το σκορ να είναι 50 – 49 και κατοχή για Generali, στην οποία όμως οι γηπεδούχοι έκαναν λάθος στην επαναφορά της μπάλας με αποτέλεσμα ο Φεραδούρος Ν. να ευστοχήσει σε κοντινό δίποντο στο τελευταίο δευτερόλεπτο του αγώνα με το σκορ να διαμορφώνεται σε 50-51 και ο ΟΤΕ να παίρνει τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σφυρής Α. με 17 και Δήμου Π. με 10, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Σπανουδάκης Σ. με 16 και Μαυράκης Γ. με 14 (1) πόντους αντίστοιχα.