43 - 50

17/01/2019 21:10 Commercial League A 18/19 9 40'

Grant Thornton611131343
Cosmote e-Value138131650

Στον Αγώνα της 9ης Αγωνιστικής μεταξύ της GRANT THORNTON και της Cosmote e-Value, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43 – 50.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο σε σετ επιθέσεις στην αρχή, αλλά με τους παίκτες να παρουσίάζονται μουδιασμένοι στα πρώτα λεπτά, η GRANT THORNTON ξεκίνησε με run 4 – 0 αλλά οι αντίπαλοι τους αντέδρασαν με 3 σερί τρίποντα και το σκορ έγινε 4 – 9 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να βρίσκουν πατήματα και με 2 ακόμα καλάθια στο ζωργαφιστό πήραν διαφορά 3 κατοχών, οι γηπεδούχοι δεν ζεστάθηκαν επιθετικά και  είδαν την περίοδο να κλείνει με σκορ 6 – 13.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες και ο ρυθμός παρέμειναν ίδια, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν με δυσκολία όμως αργά αλλά σταθερά η GRANT THORNTON ψαλίδισε την διαφορά και με καλάθι του Σταθόπουλου Ε. το σκορ διαμορφώθηκε σε 13 – 16 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου η E-VALUE γύρισε σε άμυνα ζώνης, με καλάθι του Καρρά Χ. ξαναπήρε προβάδισμα 2 κατοχών, οι άμυνες συνέχισαν να είναι καλές και να κυριαρχούν και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 17 – 21.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να έχουν χαμηλά ποσοστά όμως να παίζουν καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της GRANT THORNTON να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα δεν κατέφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας από τις δύο τελευταίες περιόδους και τους παίκτες της E-VALUE έχοντας πολύ μεγαλύτερη παραγωγή από assιst να διατηρούν προβάδισμα τουλάχιστον 2 κατοχών και ανεβάζοντας την διαφορά σε διψήφια επίοεδα στο μεγαλύτερο μέρος της τελευταίας περιόδου πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σταθόπουλος Ε. με 16 (1) και Τζαβάρας Χ. με 11 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γεωργακόπουλος Π. με 10 (3) και Ζωγραφάκης Μ. με 10 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αναγνώστου Θ., Ζώρης Γ.