55 - 39

12/11/2023 18:30 Super League 23/24 1 40'

Grant Thornton1414141355
Frezyderm9516939

Στον αγώνα μεταξύ της Grant Thornton και της Frezyderm οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 55-39.
Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα ατομική ενώ οι αντίπαλοι τους ζώνη. Το τέμπο του αγώνα ήταν γρήγορο με τους γηπεδούχους να προσαρμόζονται καλύτερα σε αυτό και χάρη σε σερί επτά πόντων να προηγούνται με 7-2 στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απάντηση και αρχικά ισοφάρισαν στους 9 πόντους. Οι γηπεδούχοι όμως με ένα νέο σερί 5 πόντων πήραν ξανά τα ηνία του αγώνα.

Το δεύτερο δεκάλεπτο οι επιθέσεις κινήθηκαν σε ρηχά νερά, χωρίς όμως αυτό να σημαίνει πώς οι ομάδες δεν προσπαθούσαν. Στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 16-12. Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου οι παίκτες της Grant Thornton έχοντας βρει ρυθμό στην επίθεση, αμυντικά έκαναν φάουλ και κατάφεραν στο ημίχρονο να προηγούνται με 28-14.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίκτες της Frezyderm μπήκαν δυναμικά με σκοπό να κατεβάσουν τη διαφορά. Η προσπάθειά τους αυτή όμως δεν είχε συνέχεια καθώς οι γηπεδούχοι έχοντας τον έλεγχο του αγώνα κράτησαν τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα καθώς στο 25ο λεπτό του αγώνα προηγούνταν με 35-21. Στην πορεία καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερε να ξεχωρίσει με την απόδοση της, μία κατάσταση που ευνοούσε τους γηπεδούχους που έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο στο +12 (42-30).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα και οι δύο ομάδες εμφάνισαν συμπτώματα κούρασης με τους φιλοξενούμενους παρα το μικρό βάθος στο ρόστερ τους να παλεύουν και να μην επιτρέπουν την εις βάρος τους διαφορά να ανεβαίνει. Το σκορ με πέντε λεπτά να απομένουν για τη λήξη ήταν 47-32. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα με τις ομάδες εμφανώς πιο χαλαρές, οι φιλοξενούμενοι ήταν ελαφρώς καλύτεροι και σφράγισαν για αυτούς την νίκη.