42 - 65

12/03/2019 21:30 Commercial League A 18/19 16 40'

Grant Thornton8718942
FrieslandCampina1419151765

Στον Αγώνα της 16ης Αγωνιστικής μεταξύ της GRANT THORNTON και της FRIESLANDCAMPINA, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42 – 65.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2 – 3, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν αργό τέμπο και μεγάλες επιθέσεις έχοντας όμως πολλά άστοχα σουτ και χαμηλά ποσοστά, με την GRANT THORNTON να μην έχει καλά ποτήματα, η FRIESLANDCAMPINA πήρε προβάδισμα 2 κατοχών και το σκορ ήταν 4 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι δύο αντίπαλοι έμειναν χωρίς σκορ για 2 λεπτά αλλά στην συνέχεια λύθηκαν επιθετικά, με τους φιλοξενούμενους να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού και των ριμπάουντ παίρνοντας διαφορά 3 κατοχών όμως η περίοδος έκλεισε τελικά με σκορ 8 – 14.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν ελεύθερο, καθαρό και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες της FRIESLANDCAMPINA να κυριαρχούν κυριολεκτικά στα τελευταία 5 λεπτά της 2ης περιόδου (κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 15 – 33), οι παίκτες της GRANT THORNTON να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος (κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου) αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν σε κανένα σημείο να μειώσουν κάτω από 15 πόντους, με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να διατηρήσουν μία διαφορά ασφαλείας έως το τέλος, παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σταθόπουλος Ε. με 22 (4) και Κωνσταντίνου Α. με 7 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαγγιώρος Γ. με 24 (3) και Δαμής Χ. με 17 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαγκούνης, Παπαχρήστου