07/02/2019 22:10 Commercial League A 18/19 12 40'

Grant Thornton181181653
Kaizen Gaming 268161141

Γήπεδο Ψυχικού
Κοντολέοντος 20, ΤΚ 154 52, Ψυχικό, Δήμος Φιλοθέης - Ψυχικού

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής μεταξύ της GRANT THORNTON και της STOIXIMAN 2, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 41.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 3 – 2, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι οι παίκτες και από τις δύο πλευρές επέλεξαν μεγάλες και σετ επιθέσεις όμως η GRANT THORNTON ξεκίνησε σαφώς καλύτερα και με τρίποντο του Σταθόπουλου Ε. ολοκλήρωσε run 9 – 0 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η ΣΤΟΙΧΙΜΑΝ παρότι ξεκόλλησε επιθετικά συνέχισε να παρουσιάζει πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, οι δύο ομάδες συνέχισαν να έχουν υπομονή αλλά το αργό τέμπο και πάλι ευνόησε τους γηπεδούχους οι οποίοι με διαδοχικά καλάθια του Φάππα Ι. πήραν διψήφια διαφορά και η περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 6.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό του αγώνα  και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό και ορθολογικό μπάσκετ, με τους παίκτες της STOIXIMAN να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου (η οποία έκλεισε με σκορ 37 – 30) αλλά παράλληλα δεν κατάφεραν να βρουν συστηματικές λύσεις και ρυθμό μπροστά και να μειώσουν περαιτέρω και τους παίκτες της GRANT THORNTON να διατήρουν τον έλεγχο του ρυθμού έως το τέλος καθώς και μία διαφορά 10+ πόντων στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με αποτέλεσμα να πάρουν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σταθόπουλος Ε. με 22 (5) και Φάππας Ι. με 14, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Παρασκευόπουλος Π. με 14 και Κοντός Σ. με 10 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Κούλης Χ., Κούλης Κ.