28/03/2024 21:30 Shipping League C 23/24 6 40'

Hempel1621181469
Atlantic Bulk Carriers1416121355

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 2 (Ξιφασκίας)

Σημαντική νίκη με 69-55 στο κυνήγι της κορυφής της Shipping League C πέτυχε η ομάδα της HEMPEL επί της ομάδας της Atlantic Bulk Carriers. Είναι η πέμπτη σερί νίκη της και με ρεκόρ 8-2 έχει καπαρώσει θέση στην τετράδα και ελπίζει σε 2 ήττες της Centrofin για να καταλάβει την πρωτιά. Η Atlantic Bulk Carriers πραγματικά πολέμησε στον αγώνα, δεν εγκατέλειψε ποτέ, όμως τελικά παραδόθηκε στην ανωτερότητα των αντιπάλων της και με ρεκόρ 3-6 βλέπει την τετράδα να απομακρύνεται οριστικά. Θα χρειαστούν υπερβάσεις για να προχωρήσει στα off του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι γενικά ήταν όμορφο, με πολλές ωραίες φάσεις και καλό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου (25-25). Ο Γιαννακάκης της Atlantic Bulk Carriers ξεκίνησε δυνατά με δύο τρίποντα και ένα καλάθι πετυχαίνοντας τους 8 πρώτους πόντους της ομάδας του με τον Τρούπη να παίρνει τα ηνία στο σκοράρισμα στην δεύτερη περίοδο. Ο Κυριαζίδης για την HEMPEL με 8 πόντους στην πρώτη περίοδο κράτησε την ομάδα του μπροστά με 16-14, με το δεύτερο δεκάλεπτο να είναι πιο αποδοτικό, ειδικά το δεύτερο μισό, όπου με ένα 12-5 μετέτρεψε το 25-25 σε 37-30.

Η κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στην επανάληψη, με τους Παπουλίδη και Κωνσταντινάκο να κυριαρχούν στην επίθεση (από 8 πόντους έκαστος) και τη διαφορά να αυξάνεται από νωρίς σε διψήφια επίπεδα (44-31 και 55-42). Η Atlantic Bulk Carriers προσπάθησε και κατάφερε να παραμείνει κοντά στο σκορ, αλλά δε φάνηκε απειλητική. Το τελικό 69-55 ήρθε δίκαια και χωρίς άγχος για τους γηπεδούχους.

Παπουλίδης, Κωνστανινάκος και Κυριαζίδης τριάδα φωτιά για τους νικητές με τον πρώτο να ξεχωρίζει λίγο παραπάνω. Τρούπης και Καρακίτσιος οι καλύτεροι για την Atlantic Bulk Carriers.