16/11/2023 21:30 Shipping League C 23/24 2 40'

Hempel711181147
MM Marine61312940

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Στον Αγώνα της 2ης Αγωνιστικής μεταξύ της Hempel και της MM Marine, οι πρώτοι  κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47-40.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης, οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man to man ενώ επιθετικά επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις και το σκορ ήταν 6-2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι άμυνες συνέχισαν να έχουν τον πρώτο λόγο αλλά η MM Marine με πρωταγωνιστή τον Rawat Ν. μείωσε και η περίοδος έκλεισε με σκορ 7-6.

Στο 2ο Δεκάλεπτο  ο ρυθμός του αγώνα ανέβηκε, και οι δύο ομάδες έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς, η επιθετική παραγωγή ανέβηκε και το σκορ ήταν 16-14 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δύο ομάδες παρέμειναν κοντά προσπάθησαν να γυρίσουν την μπάλα και βρήκαν λύσεις αλλά η MM Marine κατάφερε να περάσει μπροστά και να κλείσει το ημίχρονο με σκορ 18-19.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι παίκτες της Hempel  από την αρχή με αιχμή τους Βούλγαράκη Κ. και Κωνσταντινάκο Δ. πίεσαν μετά από κάθε ριμπάουντ για αιφνιδιασμούς, επέβαλαν γρήγορο τέμπο, ευνοήθηκαν από αυτό και πέρασαν μπροστά με το σκορ να είναι 28-23 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να κόψουν τον ρυθμό των αντιπάλων και κατάφεραν με δύο σερί τρίποντα των Σούλη Κ. και Πίππο Ν. να μειώσουν σε 36-31 στο τέλος της περιόδου.

Στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της MM Marine να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να κάνουν την ανατροπή και τους παίκτες της Hempel να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά 2-3 κατοχών παίρνοντας τελικά και το ροζ φύλλο αγώνα.

Σημείωση: Λόγω τεχνικής δυσλειτουργείας δεν κατάστει δυνατό το ανέβασμα της βιντεοσκόπησης του αγώνα στο Youtube.