47 - 58

07/12/2016 22:00 League C2 16/17 0'

Intersport6952747
ThinkDigital1024101458

Σε έναν αγώνα μεταξύ της INTERSPORT (η οποία αγωνίστηκε με 6 μόλις παίκτες) και της THINK DIGITAL, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μία άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47 – 58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθεικό κομμάτι και οι δύο ομάδες επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις στην αρχή, ψάχνοντας τις ελεύθερες τελικές επιλογές, παίζοντας καθαρές άμυνες και έχοντας χαμηλά ποσοστά στα πρώτα λεπτά, αλλά σιγά-σιγά οι παίκτες της Think Digital άρχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ, με αποτέλεσμα να βρουν εύκολα καλάθια και να πάρουν προβάδισμα 2 κατοχών, με το σκορ να είναι 2–6 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία οι παίκτες της Intersport συνέχισαν να έχουν επιθετικό πρόβλημα, με τους αντιπάλους τους να τροφοδοτούν συνεχώς αιφνιδιασμούς, μέχρι το σημείο όπου οι γηπεδούχοι άρχισαν να σημαδεύουν τον Τσιφλίδη Δ., βρίσκοντας λύσεις κοντά στο καλάθι και μειώνοντας, με την περίοδο τελικά να κλείσει με σκορ 6–10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με καλύτερα πατήματα και μεγαλύτερη ενέργεια από την αρχή, είχαν πολλές δεύτερες ευκαιρίες από επιθετικά ριμπάουντ και συνέχισαν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς, με αποτέλεσμα η διαφορά να ανέβει στους 10+ πόντους και το σκορ να είναι 10 – 20 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Intersport έδειξε σημάδια ζωής, βελτιώθηκε επιθετικά, αλλά και η Think Digital συνέχισε να πιέζει το τέμπο του αγώνα, να βρίσκει ρυθμό και από την γραμμή των 3 πόντων και να ανεβάζει την διαφορά στους 15+ πόντους, με την περίοδο να κλείνει τελικά με σκορ 15 – 34.

Τόσο στο τρίτο όσο και στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, χωρίς να αλλάξει κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους γηπεδούχους να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα (και να καταφέρουν να κερδίσουν την τελευταία περίοδο με επιμέρους σκορ 27 – 14), τους φιλοξενούμενους να παραμένουν σοβαροί και συγκεντρωμένοι, διατηρώντας μία διαφορά ασφαλείας και παίρνοντας την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σακαρέλος Κ. με 14 (2) και Τσιφλίδης Δ. με 14, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μαυρίκιος Ν. με 18 και Μάργαρης Β. με 17 (1) πόντους αντίστοιχα.