73 - 50

21/01/2019 22:10 Commercial League A 18/19 10 40'

Intersport1817142473
Raging Bulls111691450

Στον Αγώνα της 10ης Αγωνιστικής μεταξύ της INTERSPORT και των RAGING BULLS, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 73 – 50.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα man. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες σε σετ επιθέσεις και βασίστηκαν σε σουτ 3 πόντων, οι φιλοξενούμενοι ήταν πιο εύστοχοι και ξεκίνησαν με σκορ 2 – 6 αλλά στην συνέχεια οι γηπεδούχοι με διαδοχικές άμυνες, 2 κλεψίματα και συνολικό run 12 – 0 πήραν προβάδισμα 8 πόντων, με το σκορ να είναι 14 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι BULLS αντέδρασαν και αυτοί με run 0 – 5, μείωσαν σε μία κατοχή, οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, τα ποσοστά έπεσαν και η περίοδος έκλεισε τελικά με σκορ 18 – 11.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με τρίποντο του Ζαρκαδούρα Κ. η INTERSPORT πήρε προβάδισμα 10 πόντων, αλλά ο Τζούρτος Δ. πήρε φωτιά με ένα τρίποντο και 7 σερί πόντους και δεν άφησε την διαφορά να ξεφύγει, με το σκορ να είναι 26 – 18 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου και πάλι με τρίποντο του Τζούρτου Δ. και 2 καλάθια των Μπιντέλα Ι. και Χρηστάκου Γ. οι BULLS μείωσαν και άλλο σε 2 κατοχές, με τους αντιπάλους τους μετά από time out να μπαίνουν πιο συγκεντρωμένοι στο παρκέ, ξεκόλλησαν επιθετικά και με τρίποντο του Σακαρέλλου Κ. έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 35 – 27.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και χωρίς σκοπιμότητες μπάσκετ, με τους παίκτες των BULLS να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά ταυτόχρονα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και δεν κατάφεραν να κερδίσουν το επιμέρους σκορ καμμίας περιόδου και τους παίκτες της INTERSPORT να παίρνουν από νωρίς στην 3η περίοδο διαφορά 10+ πόντων και διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και πολυπρόσωπη επιθετική παράγωγή (με 4 από τους 5 παίκτες που αγωνίστηκαν να είναι διψήφιοι) πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πατάγιας Β. με 27 (2) και Κορωνάκος Π. με 15, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Τζούρτος Δ. με 27 (5) και Χρηστάκος Χ. με 9 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Λαζαρίδης Π., Σπυρλιδάκης Ν.