77 - 51

07/04/2024 18:30 Commercial League D 23/24 17 40'

Intracom Telecom1915241977
Sunlight1612111251

Συνεχίζει τον καλπασμό της προς την κορυφή της Commercial League D η ομάδα της INTRACOM TELECOM μετά τη νίκη της με 77-51 επί της SUNLIGHT. Με ρεκόρ 10-2 είναι το μεγάλο φαβορί καθώς θα πρέπει να κάνει 2 ήττες στα τελευταία 4 ματς και το ΦΥΣΙΚΟ ΑΕΡΙΟ να μην χάσει κανένα! Η SUNLIGHT  από τη μεριά της με ρεκόρ 5-8 βλέπει την τετράδα να απομακρύνεται.

Και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα, με τον Μπάκα της SUNLIGHT  να είναι ασταμάτητος πετυχαίνοντας 10 από τους 16 πόντους της ομάδας του με δύο τρίποντα. Στο πεντάλεπτο το σκορ ήταν 10-10 και 19-16 στο τέλος του δεκαλέπτου με τους γηπεδούχους να έχουν μεγαλύτερο επιθετικό πλουραλισμό.

Ο ρυθμός συνεχίστηκε υψηλός και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφεραν να κρατήσουν τα ίδια ποσοστά ευστοχίας με τις άμυνες να κάνουν καλύτερη δουλειά. Το επιμέρους 15-12 έδωσε προβάδισμα 6 πόντων (34-28) σε ένα όμορφο πρώτο ημίχρονο.

Το τρίτο δεκάλεπτο έκρινε οριστικά το νικητή. Η INTRACOM ανέβασε την ένταση στην άμυνα της, έλεγξε τα ριμπάουντ και με γρήγορο μπάσκετ άρχισε να ανεβάζει γρήγορα τη διαφορά. Το 52-32 στο 25 δεν άφηνε καμία ελπίδα για ανατροπή, με τους παίκτες της SUNLIGHT να μην παρατάνε τον αγώνα, να βγάζουν πείσμα, όμως η ποιότητα της INTRACOM είναι τέτοια που δεν επέτρεψε να φανούν απειλητικές οι προσπάθειες τους. Το τελικό 77-51 ήρθε φυσιολογικά.

Τασούλας, Μάνος και Μένος Χριστόφορος μια τριάδα εκπληκτική που οδηγεί την INTRACOM από νίκη σε νίκη. Είχαν 25,21 και 15 πόντους αντίστοιχα. Μπάκας και Κόλιας οι καλύτεροι για τη SUNLIGHT.

Μένος Χριστόφορος (Παίκτης INTRACONM TELECOM)