Intralot497222
Vodafone1629633

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Intralot και της Vodafone οι τελευταίοι κατάφεραν και πήραν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 22-33.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 ομάδων επέλεξαν άμυνα ζώνης ώστε να πάρουν από νωρίς προβάδισμα σε αυτό τον οριακό αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο καλά τον αγώνα ήταν η φιλοξενούμενοι καθώς ασκώντας πίεση στην άμυνα κατάφερε να προκαλεί το αντίθετο λάθος και να τους κρατά χωρίς σκορ έχοντας σερί 8 πόντων στα πρώτα 5 λεπτά του αγώνα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν αρκετές προσπάθειες 3 πόντων οι οποίες ήταν άστοχες και ταυτόχρονα με την κακή τους άμυνα επέτρεψαν στους αντιπάλους τους να απομακρυνθούν στο σκορ και να βρεθούν μπροστά με 4-16 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η επιθετική δραστηριότητα των φιλοξενούμενων έχασε την έντασή της κάτι που επέτρεψε στους παίκτες της ιντραλότ να μειώσουν τη διαφορά σε μικρό βαθμό και να βρίσκονται πίσω με σκορ 9 18 στα μισά της περιόδου. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι καταφέρνοντας να θωρακίσουν την άμυνά τους και να έχουν καλή κυκλοφορία της μπάλας βρίσκοντας το ελεύθερο σουτ κατάφεραν να συνεχίσουν να μειώνουν την απόσταση από τους αντιπάλους τους και να βρίσκονται στο -5 στο τέλος πρώτο ημίχρονο 13-18.

Στο 2ο ημίχρονο οι παίκτες των 2 πλευρών εμφανίστηκαν αποδιοργανωμένοι επιθετικά καθώς αδυνατούσαν να πληγώσουν την αντίπαλη άμυνα και παρά τα επιθετικά ριμπάουντ που κατάφερνα η συνολική παραγωγικότητα δεν ξεπέρασε τους 10 πόντους έχοντας ένα επιμέρο σκορ 5-5. Στην πορεία οι παίκτες της Vodafone κατέβαλαν μεγάλη προσπάθεια στην αμυντική τους δραστηριότητα και κατάφερα μέσα από αυτήν να αποκτήσουν ένα μαξιλάρι και ασφάλειας 7 πόντων μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να δρουν με την ίδια όρεξη στην άμυνα καταφέρνοντας να μηδενίσουν το παθητικό τους αλλά η ισχνή επιθετική παραγωγικότητά τους δεν τους έδωσα τη δυνατότητα να κλειδώσουν τον αγώνα από εκείνο το σημείο αν και ήταν μπροστά με 2030 1-5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα. στα τελευταία λεπτά του αγώνα η αστοχία των φιλοξενούμενων παικτών σε συνδυασμό με τη βιασύνη στα σουτ των γηπεδούχων δεν επεφύλασσε κάποιο ιδιαίτερο θέαμα  στους παρευρισκόμενος που είδαν τους φιλοξενούμενους να παίρνουν το ροζ φύλλο αγώνα με διψήφια διαφορά