18/03/2016 19:00 League C2 15/16 40'

IRI1321141866
OTE Cosmote413131343

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της IRI και του ΟTE COSMOTE, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν μια άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 66 – 43.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια στην αρχή και ξεκίνησαν με το σκορ 4–0, αλλά στην πορεία και οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν βιαστικές στις τελικές τους επιλογές, με το σκορ να παραμένει 4–0 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία και οι δύο ομάδες βελτίωσαν το ρυθμό τους και τις επιλογές τους επιθετικά, με την IRI όμως να συνεχίζει να έχει καλύτερα πατήματα και την περίοδο να κλείνει με σκορ 13 – 4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ο.Τ.Ε. γύρισε την άμυνα του σε ζώνη 2–3, ενώ επιθετικά είχε μεγαλύτερη συγκέντρωση, καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας, βρήκε λύσεις, αλλά και με την IRI να έχει καλά ποσοστά στα μακρινά σουτ και να διατηρεί μια διαφορά 3 κατοχών με το σκορ να είναι 20 – 9 στα πρώτα 4 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου ο ΟΤΕ άρχισε και πάλι να έχει πρόβλημα απέναντι σε οργανωμένη άμυνα, με τους αντιπάλους να βγάζουν άμυνες, να τις μετατρέπουν σε αιφνιδιασμούς και να παίρνουν μια διαφορά 20 πόντων με το ημίχρονο κλείνει με σκορ 34 – 17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και διάθεση να τρέξουν σε αιφνιδιασμούς, με τον Ο.Τ.Ε. να ασκεί full press με παγίδες και να καταφέρνει να βγάλει την IRI από τον ρυθμό της, να βγάλει άμυνες αλλά να μην έχει την απαραίτητη συγκέντρωση επιθετικά και με βιαστικές επιθέσεις και αβίαστα λάθη να μην μπορεί να μειώσει. Το αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να μην πέφτει ποτέ κάτω από 10 πόντους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 48 – 30.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο με τους παίκτες του Ο.Τ.Ε. να δείχνουν μαχητικότητα, αλλά να μην βρίσκονται σε καλή επιθετικά μέρα και με τους παίκτες της IRI να διατηρούν καθαρό μυαλό, όπως και μια διαφορά ασφαλείας και να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Κουτσοπέτρος Χ. με 18 (1) και Αγγελής Γ. με 13 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ριζίκος Ι. με 12 (1) και Μόντι Β. με 8 (1) πόντους αντίστοιχα.