26/01/2017 20:00 League C3 16/17 40'

IRI16991448
Pernod Ricard Hellas1814191465

Leof. Kon/nou Karamanli 117, Acharnes 136 72, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της IRI και της PERNOD RICARD, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν μια άνετη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48 – 65.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης 2–3, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3–2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν διστακτικές απέναντι στην ζώνη στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά στην πορεία προσαρμόστηκαν και με καλό spacing και κίνηση της μπάλας βρήκαν τα ελεύθερα σουτ μέσης απόστασης, αλλά με την Pernod Ricard να έχει καλύτερα ποσοστά, παίρνοντας προβάδισμα 3 κατοχών με το σκορ να είναι 6–12 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία παρόλα αυτά οι παίκτες της IRI αντέδρασαν και σημάδεψαν το ζωγραφιστό των αντιπάλων με drives, με αποτέλεσμα να βρουν διαδοχικές λύσεις ενώ παράλληλα γύρισαν την άμυνα τους σε man και κατάφεραν να ισοφαρίσουν με την περίοδο να κλείνει με σκορ 16 – 18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι γηπεδούχοι ευστόχησαν σε τρίποντο και πέρασαν μπροστά στο σκορ, ενώ στην συνέχεια οι άμυνες δυνάμωσαν και από τις δύο πλευρές αλλά η IRI μπήκε με σαφώς καλύτερα πατήματα και πιο καθαρό μυαλό, με καλή παραγωγή από assist και παίζοντας καλό μπάσκετ πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, με τους παίκτες της Pernod Ricard να έχουν χάσει την συγκέντρωση τους και το σκορ να είναι 23 – 19 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε σετ κυρίως επιθέσεις με τις δύο ομάδες να ψάχνουν τις σωστές τελικές επιλογές, να παίζουν καλό και καθαρό μπάσκετ και να μένουν κοντά, αλλά οι φιλοξενούμενοι με 7 διαδοχικούς πόντους του Λάσπα Φ. κατάφεραν να ξαναπάρουν προβάδισμα 2–3 κατοχών, με τους γηπεδούχους να έχουν κολλήσει επιθετικά στα τελευταία 2 λεπτά και το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25 – 32.

Στο τρίτο δεκάλεπτο από την αρχή ο αγώνας σε πιο γρήγορο τέμπο, με γρήγορες επιθέσεις και απόπειρες αιφνιδιασμών από τις δύο ομάδες και το σκορ να είναι 29 – 36 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, αλλά με την Pernod Ricard να ευνοείται από τον γρήγορο ρυθμό και με πρωταγωνιστή τον Λάσπα Φ. (τόσο αμυντικά όσο και επιθετικά) κατάφερε να ανεβάσει το προβάδισμα στους 10+ πόντους, με την IRI να μην μπορεί να ακολουθήσει το γρήγορο τέμπο, να κάνει πολλά αβίαστα λάθη και η περίοδος να κλείνει με σκορ 34 – 51.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άσκησαν press από την αρχή, με αποτέλεσμα να βγάλουν διαδοχικές άμυνες, αλλά επιθετικά συνέχισαν να μην έχουν καλό ρυθμό και καθαρές τελικές επιλογές, με τους αντιπάλους τους να συνεχίζουν να πιέζουν για αιφνιδιασμούς και το σκορ να είναι 42 – 59 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά παρόλα αυτά οι παίκτες της IRI ανέβασαν το press σε όλο το γήπεδο, με αποτέλεσμα να κάνουν 2 διαδοχικά κλεψίματα και αιφνιδιασμούς και να μειώσουν σε 13 πόντους, συνεχίζοντας να δείχνουν μαχητικότητα και διάθεση έως το τέλος, αλλά και με τους παίκτες της Pernod Ricard να διατηρούν την συγκέντρωση τους, ελέγχοντας τον ρυθμό του αγώνα και διατηρώντας προβάδισμα 3+ κατοχών, παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Gjiknori Ervis με 12 και Αγγέλης Γ. με 12 (2), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λάσπας Φ. με 28 (1) και Μορφιάδης Π. με 16 (2) πόντους αντίστοιχα.