Esa Security1518181263
Adidas1119111354

Εκπαιδευτηρία Πλάτωνα
El. Venizelou 3, Glika Nera 153 54, Greece

Σε έναν αγώνα μεταξύ της ISS και της Adidas, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 63 – 54.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 3–2. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια και ζεστές από την γραμμή των 3 πόντων, με την ISS όμως να έχει ελαφρώς καλύτερα ποσοστά και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 10 – 6. Στην πορεία και οι δύο ομάδες έπαιξαν καλές άμυνες με αποτέλεσμα τα ποσοστά να πέσουν και από τις δύο πλευρές, μένοντας όμως κοντά στο σκορ και με την περίοδο να κλείνει με σκορ 15 – 11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με διάθεση να τρέξουν από την αρχή, μετέτρεψαν τις άμυνες σε αιφνιδιασμούς και πήραν προβάδισμα 10 πόντων στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο της περιόδου η Adidas συνέχισε να βγάζει ενέργεια αμυντικά και να περιορίζει τους αντιπάλους της στις οργανωμένες επιθέσεις τους και παράλληλα βρήκε ρυθμό επιθετικά, μείωσε σε 3 πόντους με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 33 – 30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο με το καλημέρα οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε ένα πόντο, αλλά οι παίκτες της ISS αντέδρασαν άμεσα και με διαδοχικά εύστοχα σουτ 3 πόντων και καλό επιθετικό ρυθμό, ανέβασαν την διαφορά και πάλι στους 9 πόντους στα πρώτα 5 λεπτά. Στο δεύτερο μισό της περιόδου το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, με τις δύο ομάδες να δείχνουν μαχητικότητα, να ψάχνουν τις σωστές επιλογές, αλλά με την ISS να έχει πιο καθαρό μυαλό, να διατηρεί προβάδισμα 2 κατοχών και με ένα επιθετικό ξέσπασμα στο τελευταίο λεπτό να κλείνει την περίοδο με σκορ 51 – 41.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, με τους παίκτες της Adidas να δείχνουν μαχητικότητα, να βγάζουν ενέργεια αλλά παράλληλα να δείχνουν σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της ISIS να συνεχίζουν να είναι σοβαροί και συγκεντρωμένοι, να ελέγχουν το ρυθμό του αγώνα, να διατηρούν μια διαφορά 2+ κατόχων και να παίρνουν τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Παληός Χ. με 17 (2) και Γκούσης Κ. με 11 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Βουγιούκας Λ. με 23 (5) και Χριστοδουλάκης Κ. με 11 πόντους αντίστοιχα.