22/02/2023 21:30 Elite League 22/23 4 40'

Kaizen Gaming1920161974
Φ.Σ.Α.1914201265

ΑΝΩ ΛΙΟΣΙΑ Olympic Sports Hall
Κωνσταντινουπόλεως 59, Άνω Λιόσια 133 42

Στον αγώνα της 4ης αγωνιστικής μεταξύ της Kaizen Gaming και της Φ.Σ.Α, η πρώτη κατάφερε και απέσπασε τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται το τελικό 74-65.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων σε man to man ενώ οι υπάλληλοι τους ζώνη για να καταφέρουν να αντιμετωπίσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Η ομάδα η οποία ξεκίνησε καλύτερα ήταν γηπεδούχος η οποία βγάζοντας ενέργεια στο παρκέ και ευστοχώντας στα σουτ 3 πόντων βρίσκοταν μπροστά στα πρώτα 5 λεπτά με σκορ 17-5. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πίεζαν και μείωσαν αρχικά σε σκορ 17 -0 και το κλείσιμο της περιόδου τους βρήκε ισόπαλους στους 19 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να παίζουν με την ίδια ένταση και αποτελεσματικότητα με την επίθεσή τους να βγάζει φωτιές καταφέρνοντας να ανατρέψουν τον αγώνα και να βρίσκονται μπροστά με 26-29 στα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι ομάδες συνέχιζαν να είναι πολύ κοντά στο σκορ χάρη στην ανάκαμψη των παικτών της Kaizen Gaming. Αυτοί κατάφεραν να βγάλουν παλμό και να πάρουν ξανά το προβάδισμα κλείνοντας το ημίχρονο με 39-33 υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες συνέχιζαν να βγάζουν πολλή ένταση και να δείχνουν ότι είναι ισοδύναμες. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα να είναι κοντά στο σκορ και συγκεκριμένα στο 25o λεπτό του αγώνα αυτό ήταν 44-43. Στην πορεία καμία από τις 2 δεν έχασε το ρυθμό της. Από τη μία οι φιλοξενούμενοι έπαιρναν τα επιθετικά φάουλ ενώ οι γηπεδούχοι ασκούσαν πίεση σε όλο το γήπεδο. Tο τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 55-53.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι ξεκινούν δυναμικά με ένα τρίποντο ψυχολογίας. οι παίκτες της Φ.Σ.Α. αν και έμειναν με 4 παίκτες συνέχιζαν να παλεύουν και το σκορ στο 35ο λεπτό του αγώνα ήταν 62-58. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν μέχρι τέλους αλλά οι αιφνιδιασμοί που δέχονταν σφράγισαν την ήττα τους.