81 - 54

30/03/2023 22:00 Commercial Cup 22/23 1 40'

Kaizen Gaming1417232781
Danaos131751954

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Kaizen Gaming και της Danaos, οι πρώτοι κατάφεραν και πήραν την πρόκριση με τελικό σκορ 81-54.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών αποφάσισαν να αμυνθούν με σχηματισμό ζώνης για να αποκτήσουν προβάδισμα στον αγώνα από νωρίς. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν γρήγορα επιλέγοντας οργανωμένες επιθέσεις. Η ομάδα που έχει καλύτερο ξεκίνημα ήταν η γηπεδούχος όπου στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 9-6. Στην συνέχεια και οι 2 ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τους παίκτες των φιλοξενούμενων να βγάζουν αντίδραση και να πλησιάζουν στον πόντο στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο αν και οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε man to man αυτό δεν είχε καμία διαφορά στις  ισορροπίες του αγώνα αφού κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμά τους σταθερό και να έχουν ένα επιμέρους σκορ 8-8 μέχρι τα μέσα της περιόδου. Στο υπόλοιπο αν και οι άμυνες ήταν σκληρές, οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συνεχείς και δεν επέτρεπαν σε καμία ομάδα να ξεφύγει. Ως αποτέλεσμα αυτού το σκορ στο ημίχρονο ήταν 31-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι παίκτες της Kaizen Gaming, εμφανίζονται μεταμορφωμένοι προς το καλύτερο και κυριαρχώντας σε άμυνα και επίθεση, κατάφεραν να αποκτήσουν  διπλάσια διαφορά από τους αντιπάλους τους προηγούμενοι με 43 31 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Οι παίκτες της Danaos, ήταν εμφανώς παγωμένοι με αυτή την εξέλιξη αφού είχαν πετύχει μόλις ένα πόντο για 6 λεπτά. Αυτό τους κατέβαλε ψυχολογικά και σε συνδυασμό με τη σωματική κούραση είδα τους παίκτες των γηπεδούχων εξασφάλισαν τη νίκη αφού είχαν ένα νέο σερί 11-4.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι παίκτες της δαναούς έχουν ένα καλύτερο ξεκίνημα από τους αντιπάλους τους και δε βγάζουν αντίδραση. Ωστόσο οι παίκτες των γηπεδούχων απάντησαν και όντας καταιγιστικοί επιθετικά, προηγούνταν στο 35ο λεπτό του αγώνα στο 73-43. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα καμία από τις 2 ομάδες δεν σταμάτησε απολαμβάνει τον αγώνα σημειώνοντας τρίποντα εκατέρωθεν ου έδωσαν έξτρα θέαμα σε έναν αγώνα με μεγάλη συγκομιδή πόντων συνολικά.