65 - 45

09/03/2023 22:00 Elite League 22/23 6 40'

Kaizen Gaming1023151765
Deloitte1110101445

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ της Kaizen Gaming οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65-45.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να μπορέσουν να προσαρμοστούν καλύτερα στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Οι παίκτες  έπαιζαν ισοδύναμα. Οι άμυνές τους ήταν ισχυρές και με πετύχαιναν να εξουδετερώνουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Ετσι το σκορ κρατήθηκε σε χαμηλά επίπεδα, με τις ομάδες να κλείνουν τα πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 10-11.

Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι πάτησαν το γκάζι  όπου ευστοχώντας στις οργανωμένες επιθέσεις και στα τρίποντα τους προηγούνταν με 29-16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο οι παίκτες της Delloitte φέρονταn μουδιασμενοι  και δεν κατάφεραν να απαντήσουν με κάτι μεγαλύτερο από το επιμέρους σερί 4-5.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τους παίκτες της Kaizen Gaming να πρωταγωνιστούν και να βρίσκονται μπροστά με διαφορά μεγαλύτερη των 20 πόντων . Στη συνέχεια ακόμα όπως και στο προηγούμενο δεκάλεπτο οι παίκτες της Delloitte έφεραν μια αντίδραση χωρίς όμως να γίνουν απειλητικοί (48-31).

Στο δεκάλεπτο, ο χαρακτήρας του παιχνιδιού ήταν διαδικαστικός αφού ο νικητής είχε κριθεί. Έτσι οι ομάδες βυθίστηκαν στη μετριότητα αφού μέχρι το 35ο λεπτό όπου το σκορ ήταν 54 35 οι γηπεδούχοι ήταν εύστοχοι στα τρίποντα τους ενώ οι φιλοξενούμενοι εκδηλώνουν βιαστικά. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα ωστόσο αποφάσισαν να απολαύσουν τον αγώνα και τον έκλεισαν με μία καλύτερη εικόνα αφού είχαν επιμέρους σερί (11-10).