55 - 61

31/01/2024 22:00 Elite League 23/24 5 40'

Kaizen Gaming171262055
Mytilineos1116161861

Πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ με 55-61 στο ντέρμπυ της Elite  League απέναντι στη φιναλίστ και δυνατή ομάδα της KAIZEN GAMING. Έτσι με ρεκόρ 3-1 πλησιάζει προς την κορυφή της βαθμολογίας! Η KAIZEN GAMING  από την άλλη έκανε τρίτη σειρά ήττα υποχωρώντας στο 2-4!

Ντέρμπυ αναμενόταν και ντέρμπυ ήταν το παιχνίδι, με τις δύο ομάδες να επιδεικνύουν τρομερή επιθυμία για τη νίκη και όλα να κρίνονται στις λεπτομέρειες και κυρίως στην καλή άμυνα του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ!

Man to man άμυνες μεγάλης έντασης και πίεσης επέλεξαν και οι δύο προπονητές σε όλη την αναμέτρηση. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με μεγαλύτερη συγκέντρωση και ευστοχία με το ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι στο τέταρτο λεπτό και τη KAIZEN GAMING να προηγείται με 9-4 στο πεντάλεπτο. Τρίποντο του Πιαλόγλου και 4 σερί πόντοι του Κεφαλίδη έγραψαν το 17-11 του δεκαλέπτου.

Η άμυνα του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ ανέβασε ένταση στο δεύτερο δεκάλεπτο αλλά και το ρυθμό στην επίθεση. Ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ άσκησε μεγάλη πίεση με παγίδες σχεδόν σε όλο το γήπεδο, έκλεψε μπάλες και δυσκόλεψε την KAIZEN GAMING, αλλά ήταν άστοχη στην επίθεση, μειώνοντας τελικά σε 29-27.

Η τρίτη περίοδο ο ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΣ έκανε ένα τέλειο αμυντικά παιχνίδι, δεχόμενος μόνο 6 πόντους, σε ένα δεκάλεπτο με πολλές εντάσεις. Παρά την αστοχία της από την περιφέρεια (0/12 τρίποντα συνολικά) οι παίκτες του Κουμαρά πήραν κεφάλι στο σκορ χάρη στην κυριαρχία τους στο ζωγραφιστό με την KAIZEN GAMING να δυσκολεύεται να βρει επιθετικές λύσεις. Το 35-43 έβαζε για τα καλά το ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟ σε θέση οδηγού.

Η KAIZEN GAMING δεν εγκατέλειψε το ματς. Με τρίποντα των Τράμπαρη και Μαυρόπουλο έφεραν γρήγορα το ματς στα ίσα (47-47). Η ψυχραιμία των παικτών του ΜΥΤΙΛΗΝΑΟΥ, η ευστοχία από τις βολές και ένα καλάθι του Αγγελόπουλου έδωσαν τελικά στη νίκη στην ομάδα του ΜΥΤΙΛΗΝΑΙΟΥ.

Τσάπας και Τσιλάβης οι καλύτεροι των νικητών με 20 και 19 πόντους αντίστοιχα. Κοκκίνης και Πιαλόγλου κορυφαίοι για τη KAIZEN GAMING.