29/05/2018 21:30 Play Off Major Super League 17/18 40'

KPMG2109080846
Mytilineos1414201765

Δημοτικό Γήπεδο Μελισσίων
Σάμου 21, Μαρούσι 151 26, Ελλάδα

Την σειρά στο 1-1 έφερε ο Μυτιληναίος, ο οποίος πραγματοποιώντας ένα εκπληκτικό 2ο ημίχρονο κέρδισε με το εμφατικό 46-65 την Kpmg. H Kpmg έχασε το match point που είχε κι έτσι οι 2 ομάδες πάνε για το 3ο και καθοριστικό παιχνίδι για την πρόκριση στον τελικό.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Kpmg να ξεκινάει πιο δυνατά έχοντας ως αιχμή τον Μαρμαρίδη κι έτσι να καταφέρνει να πάρει το προβάδισμα από την αρχή. Ο Μυτιληναίος όμως σιγά σιγά ισορρόπησε το παιχνίδι κι έχοντας καλά ποσοστά από την περιφέρεια, κατάφερε να γυρίσει το σκορ και να πάρει και προβάδισμα με 13-14. Ένα καλό ντεμαράζ στο τελευταίο δίλεπτο όμως από την Kpmg, που έτρεξε ένα σερί 8-0, της έδωσε αέρα 7 πόντων (21-14). Το 2ο δεκάλεπτο άρχισε με καλάθι του Μαρμαρίδη που ανέβασε την διαφορά στους 9, αλλά ο Μυτιληναίος ανεβάζοντας αισθητά απόδοση, ιδιαίτερα στην άμυνα, κατάφερε να κρατήσει για σχεδόν 7 λεπτά δίχως πόντο τους αντιπάλους της και να τρέξει ένα σερί 12-0, που τον έφερε μπροστά με 23-26. Το καλάθι και φάουλ του Δεληγιάννη έσπασε τον γόρδιο δεσμό για τους γηπεδούχους κι εν τέλει κατάφεραν να πάνε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου με την διαφορά στο καλάθι υπέρ τους (30-28).

Στο 3ο δεκάλεπτο, ο ρυθμός έπεσε, με τις 2 ομάδες να υποπίπτουν σε πολλά λάθη εκατέρωθεν. Ο Μυτιληναίος όμως πήρε ένα μικρό προβάδισμα και κατάφερνε να το διατηρεί. Πραγματοποιώντας μάλιστα ένα εκπληκτικό τελευταίο τρίλεπτο έκανε επιμέρους σκορ 10-0, με τον Μπερδεμπέ να παίρνει φωτιά έξω από τα 6,75 και να στέλνει την ομάδα του στο τελευταίο δεκάλεπτο με αέρα 10 πόντων (38-48). Εκεί με τον Μπερδεμπέ στην αρχή της περιόδου να συνεχίζει το βιολί του, ανέβασαν σταδιακά την διαφορά, φτάνοντας την μέχρι και το +19 (42-61). Η Kpmg κάνοντας την μία λάθος επιλογή μετά την άλλη, υπέκυψε και δεν μπόρεσε να αντισταθεί στον Μυτιληναίο, που επικρατώντας εν τέλει με 46-65, πήρε το ροζ φύλλο κι έστειλε τις 2 ομάδες να λύσουν τις διαφορές τους στο 3ο ματς.

Πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Μπερδεμπές με 19π., ενώ σπουδαίο ματς έκανε κι ο Μοσχοβής που έκανε double-double με 11π. και 12ριμπ. Από την αντίπερα όχθη, ο Δεληγιάννης διασώθηκε με 21π., ενώ κι ο Μαρμαρίδης προσπάθησε αρκετά με 12π.

Διαιτητές : Φασόλης, Ζιώγας