28/01/2018 17:30 Super League B 17/18 40'

KPMG2016151470
Frezyderm2119101060

Leof. El. Venizelou 1-11, Nea Penteli 152 36, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της KPMG και της FREZYDERM, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 70 – 60.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκινήσαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι επέλεξαν οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, ψάχνοντας τους ελεύθερους παίκτες αλλά η KPMG είχε από την αρχή πιο καθαρές τελικές επιλογές και περισσότερη παραγωγή από ασίστ με αποτέλεσμα να πάρει από νωρίς προβάδισμα 3 κατοχών και το σκορ ήταν 12 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία παρόλα αυτά οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να αντιδρούν, γύρισαν σε άμυνα 1 – 4 και με αιχμή τους Γκοτζή Ν. και Ψαρρό Γ. έτρεξαν σε αιφνιδιασμούς επιβάλλοντας γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι, μείωσαν σε μια κατοχή, με καλάθι του Κασαπά Γ. ισοφάρισαν και με βολή του Ψαρρού Γ. πέρασαν μπροστά, με την περίοδο να κλείνει με σκορ 20 – 21.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με τρίποντο του Γκοτζή Ν. η Frezyderm πήρε προβάδισμα 2 κατοχών, ενώ η KPMG συνέχισε να αντιμετωπίζει προβλήματα απέναντι στην προσαρμοσμένη άμυνα των αντιπάλων αλλά παρόλα αυτά έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 27 – 27 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι δύο ομάδες επέλεξαν γρήγορες επιθέσεις, με το τέμπο του αγώνα να παραμένει γρήγορο, η ομάδα της Frezyderm συνέχισε να ευνοείται από αυτό και έκλεισε το ημίχρονο με σκορ 36 – 40.

Στο 3ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης 3 – 2, με το παιχνίδι να παραμένει γρήγορο, οι άμυνες καλές, τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα αλλά η KPMG αργά αλλά σταθερά βγάζοντας διαδοχικές άμυνες και με πρωταγωνιστές τους Δεληγιάννη Α. και Μαρμαρίδη Σ. βρήκε λύσεις σε αιφνιδιασμούς και πήρε προβάδισμα 3 κατοχών με το σκορ να είναι 47 – 40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο οι δύο αντίπαλοι επέλεξαν περισσότερες οργανωμένες επιθέσεις, οι παίκτες της Frezyderm βελτιώθηκαν απέναντι στην ζώνη, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να αντιμετωπίζουν πρόβλημα απέναντι στην άμυνα 1 – 4, με αποτέλεσμα οι αντίπαλοί τους να ροκανίσουν την διαφορά στους 3 πόντους και με ασίστ του Ψαρρού Γ. και τρίποντο του Τσαμπαλή Γ. ισοφάρισαν με την περίοδο να κλείνει τελικά με σκορ 51 – 50.

Στο τελευταίο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με γκολ φάουλ του Γκοτζή Ν. πήρε και πάλι προβάδισμα, με τον αγώνα να συνεχίζει σε αργό σχετικά ρυθμό, οι δύο ομάδες έμειναν κοντά, έδειξαν μεγάλη μαχητικότητα αμύντικα και στα ριμπάουντ αλλά μετά τα πρώτα 2 λεπτά έτρεξαν και πάλι το γήπεδο αλλά η KPMG με σαφώς περισσότερες δυνάμεις στα πόδια της ευνοήθηκε από αυτό βρίσκοντας παράλληλα παραγωγή από τον Αγγέλου Θ. και διαμόρφωσε το σκορ σε 64 – 56 στα πρώτα 5 λεπτά. Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της Frezyderm να συνεχίζουν να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά παράλληλα παρουσίασαν εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της KPMG να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά 2 + κατοχών παίρνοντας τελικά την νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Μαρμαρίδης Σ. με 23 (3) και Δεληγιάννης Α. με 19 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Ψαρρός Γ. με 17 (1) και Γκοτζής Ν. με 15 πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Μαλανδρής, Γρίβα