55 - 49

26/05/2023 20:30 Play Off Commercial League A 22/23 40'

KPMG219151055
ΑΔΜΗΕ1217101049

Στον αγώνα μεταξύ της KPMG και της ΑΔΜΗΕ οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 53-47.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να αντιμετωπίσουν τον ρυθμό του αγώνα. Οι επιθέσεις εκδηλώνονταν οργανωμένα μ εκείνη η οποία να είναι καλύτερη να ανήκει στους γηπεδούχους οι οποίοι στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά με σκορ 11-6. Στη συνέχεια το παιχνίδι ήταν δυνατό και γρήγορο με τους παίκτες της KPMG να κρατούν την υπέρ τους διαφορά και να τελειώνουν το πρώτο ημίχρονο με 21-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι επιθέσεις και από τις 2 πλευρές σίγησαν το οποίο και μοιραία κρατήσε τις ισορροπίες του αγώνα σταθερές. Το σκορ στα μέσα της περιόδου ήταν 24-16 στο υπόλοιπο οι παίκτες της ΑΔΜΗΕ αντεπιτεθηκαν και κατάφεραν μάλιστα να κατέβουν τη διαφορά στον ένα πόντο (28-27) κλείνοντας και το ημίχρονο με την ίδια οριακή σε βάρος τους διαφορά (30-29).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εμφάνισαν καλύτερη εικόνα κατά το οποίο τους έδωσε τα ηνία του αγώνα όπου και προηγούνταν με 36-37 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στο υπόλοιπο με τον αγώνα να είναι ντέρμπι τα αίματα είχαν ανάψει. Σε αυτή τη μονομαχία ισχυρότερη φάνηκε η KPMG η οποία κατάφερε να ανταποκριθεί στις ανάγκες του αγώνα και να προηγείται με 45-39 στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι υπήρξαν σοβαροί κρατώντας τη διαφορά υπέρ τους σταθερή και προηγούνταν με 51-45 με 5 λεπτά απομένουν για τη λήξη. Στα κρίσιμα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πλησίασαν στο σκορ τους αντιπάλους τους χωρίς όμως να καταφέρουν να φανούν ιδιαίτερα απειλητικοί και έτσι πήραν το κίτρινο φύλλο.