51 - 79

26/11/2023 18:30 Commercial League A 23/24 1 40'

KPMG616111851
Eurobank2114242079

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής μεταξύ της KPMG και της EUROBANK οι δεύτεροι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 51-79.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έπαιζαν σε θέση ζώνης , η ομάδα της KPMG είχε μπει σε γρήγορο ρυθμό ενώ η ομάδα της EUROBANK έπαιζαν οργανωμένη επιθετικά και ήταν εκείνοι που κατάφεραν να προηγηθούν 3-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια η δεύτερη ομάδα πήγαινε με πιο γρήγορο ρυθμό επιθετικά , είχε πιο πολλές ευκαιρίες από την ομάδα της KPMG και έτσι κατάφερε να διαμορφώσει την περίοδο να με σκορ 6-21.

Στο 2ο Δεκάλεπτο καλό ξεκίνημα και για τις δύο ομάδες καθώς δεν κατάφεραν να σκοράρουν από τα πρώτα τρία λεπτα του 2ου δεκαλέπτου. Η ομάδα της KPMG μείωσε λίγο την διαφορά όμως η ομάδα της EUROBANK δεν τους άφησαν πολλά περιθώρια και το σκορ ήταν 14-27 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου η πρώτη ομάδα προσπαθούσε να μειώσει την διαφορά όμως ο παίκτης της EUROBANK , ο Μπιλικαίδης έκανε συνεχόμενα 2/3 τρίποντα και κατάφερε να αυξήσει και άλλο την διαφορά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 22-35 .

Στο 3ο Δεκάλεπτο και από τις δύο ομάδες είχε ωραίες φάσεις και οι δύο ομάδες έπαιζαν man to man , με γρήγορο ρυθμό και το σκορ ήταν 28-47 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία και οι δύο ομάδες κατάφεραν να σημειώσουν πολλά τρίποντα , όμως για την ομάδα της KPMG δεν ήταν αρκετά καθώς η ομάδα της EUROBANK αύξησε την διαφορά της με την περίοδο να κλείνει με σκορ 33-59.

Στο 4ο Δεκάλεπτο ο αγώνας κύλησε με αργό ρυθμό αλλά παράλληλα ήταν ένα οργανωμένο παιχνίδι και από τις δύο ομάδες και το σκορ ήταν 40-67 με 5 λεπτά για λήξη. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα η δεύτερη ομάδα κατάφερε να μεγαλώσει την διαφόρα ακόμα παραπάνω με την περίοδο να κλείνει με σκορ 51-79.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καλλινίδης Θοδωρής με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ και οΓιουλούντας Κώστας και τον Σπανό Ευάγγελο να σημείωνουν 8 πόντους ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Μυλωνάς Νικόλαος με 26 πόντους και 4 ριμπάουντ με τον Κοζομπόλη Γεώργιο να έχει σημειώσει 15 πόντους και 13 ριμπάουντ και με τον Μπιλικαϊδη Βασίλειο να σημειώνει 11 πόντους.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με τους παίκτες της KPMG να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος αλλά χωρίς να καταφέρουν σε κανένα σημείο να μειώσουν και να απειλήσουν με ανατροπή και τους παίκτες της EUROBANK να διατηρούν τον έλεγχο του αγώνα καθώς και μία σταθερή διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά και την νίκη.