38 - 49

03/12/2022 19:00 Group A 22/23 5 40'

KPMG18621238
OTE Cosmote76121249

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της KPMG και της Ote Cosmote οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 38-49.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man  με σκοπό να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Στην πράξη οι ομάδες ήταν ισορροπημένες στο κομμάτι των άστοχων επιθέσεων που τους οδήγησαν σε ισόπαλο σκορ στα 5 πρώτα λεπτά με 4-4. Στη συνέχεια όμως οι γηπεδούχοι σε ένα επιθετικό τους ξέσπασμα κατάφεραν να σημειώσουν 14 μαζεμένους πόντους παίρνοντας διψήφια διαφορά που τους έφερε μπροστά με 18-7 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο 2o δεκάλεπτο όμως οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυναμικά και επιθετικά ήταν εύστοχοι παίζοντας συγκεντρωμένα έχοντας παράλληλα και συγκροτημένη άμυνα που τους βοήθησαν να μειώσουν τη διαφορά  και στα μισά της περιόδου ήταν μπροστά με 20-15. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να έχουν το ίδιο μομέντουμ και κατάφεραν να μειώσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά διαμορφώνοντας το 24-22 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι, εμφανίστηκαν πιο αποτελεσματικοί και κατάφεραν να περάσουν μπροστά με όπλο την καλή τους άμυνα όντας στο 25ο λεπτό του αγώνα μπροστά με 25-27. Οι παίκτες της KPMG έδειχναν ότι δεν έχουμε λύση στο παιχνίδι των αντιπάλων τους και σταδιακά ξεκίνησαν αρχών την επαφή με το σκορ βλέποντας να κλείνουν την 3η περίοδο με σκορ 26-34 σε βάρος τους.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι αποφάσισαν να μπουν ξανά στο κόλπο της διεκδίκησης της νίκης αλλά οι παίκτες της OTE Cosmote είχαν τον τρόπο να κρατούν τα ηνία έχοντας διψήφια διαφορά με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα (28 39). Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι άμυνες ήταν πιο χαλαρές κάτι το οποίο φυσικά ευνόησε την ομάδα που ήταν μπροστά στο σκορ που κατάφερε χωρίς να απειληθεί να πάρει τη νίκη με σκορ 38- 49.