28/04/2024 18:30 Commercial Cup 23/24 2 40'

Team1234OTT
Vodafone17121271159
KPMG1371711553

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Μία πολύ δύσκολη νίκη σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση πέτυχε η ομάδα της VODAFONE (Commercial League B) απέναντι στην ομάδα της KPMG (Commercial League A) με 59-53, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup Β, όπου θα αντιμετωπίσει νικητή του ζευγαριού AVIN vs MINERVA MARINE.

Το πρώτο ημίχρονο άνηκε στην ομάδα της VODAFONE. Η KPMG  επέλεξε άμυνα ζώνης σε όλο τον αγώνα, καθώς είχε πολλές απουσίες και μόλις 7 παίκτες διαθέσιμους, με τη VODAFONE να επιλέγει man to man. Οι τυπικά γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα, κυριαρχώντας μέσα στη ρακέτα, με την KPMG να βρίσκει λύσεις από τα 6.75 για το 17-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η αστοχία και οι άμυνες πρωταγωνίστησαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς σκορ για σχεδόν τέσσερα λεπτά. Αυτή τη φορά η VODAFONE βρήκε σκορ από την περιφέρεια καταφέρνοντας να πάρει μια διαφορά κοντά στους 10 πόντους (29-20).

Η KPMG όμως παρά το μικρό της ρόστερ βρήκε την ενέργεια να κάνει την ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο. Η άμυνα ζώνης έγινε πιο πιεστική, η κυκλοφορία της μπάλας βελτιώθηκε, με αποτέλεσμα να αρχίσει η διαφορά να μειώνεται (41-37).  Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι είχε πάρει άγρια ομορφιά. Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν αρκετά άστοχες με το σκορ να είναι ισόπαλο στα πεντάλεπτο (44-44). Με τον Λημνίδη να πετυχαίνει 6 σερί πόντους η KPMG πήγε να πετύχει την ολική ανατροπή, όμως ο Φουδουδάκης με 2 σερί καλάθια απάντησε για τη VODAFONE για το ισόπαλο 48-48.

Στην παράταση κέρδισε η ομάδα με την περισσότερη ενέργεια. Η KPMG σκόραρε μόνο με βολές για το 50-51, το τρίποντο του Δημητρόπουλου έκανε το 53-51 και οι βολές του Καραγιάννη το 53-53! Η VODAFONE με ψυχραιμία από τη γραμμή των βολών πήρε τη μεγάλη νίκη και πρόκριση.

Δημητρόπουλος, Χατζιδάκης και Φουφουδάκης οι κορυφαίοι των νικητών. Καραγιάννης και Λημνίδης ξεχώρισαν για την KPMG.