08/12/2022 19:30 Shipping League 22/23 6 40'

Kyklades Maritime1417221972
Danaos12881240

Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα της 6ης αγωνιστικής μεταξύ τις Kyklades Maritime και της Danaos οι γηπεδούχοι κατάφεραν και πήραν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 72-40.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες και των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα man to man για να προσαρμοστούν στον αργό ρυθμό του αγώνα. H ομάδα που ξεκίνησε τόνισε πιο καλά  ήταν γηπεδούχος η οποία με σερί 5-0 στο πρώτο λεπτό κατάφερe να προηγείται με 7-4 4 λεπτά αργότερα. Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι ανέβασαν ξανά τον επιθετικό τους ρυθμό και κατάφεραν να ξεφύγουν στο σκορ αλλά ένα σερί 6 πόντων των φιλοξενούμενων έκλεισε το δεκάλεπτο με σκορ 14-12.

Στο 2o δεκάλεπτο και οι 2 πλευρές επέλεξαν γρήγορες επιθέσεις ώστε να καταφέρουν να ανοίξουν το σκορ. H ομάδα όμως η οποία βολεύτηκε με αυτό ήταν η γηπεδούχος που κατάφερνε να ανεβάσει τη διαφορά στους 7 πόντους και να προηγείται 23-16 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο επικράτησαν τα σκληρά μαρκαρίσματα και τα πολλά φάουλ τα οποία βοήθησαν τους γηπεδούχους να έχουν διψήφια διαφορά και να βρίσκονται μπροστά με 31-20 στο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι ομάδες εμφανίστηκαν πιο άστοχες και δεν κατάφεραν να ματσάρουν την προηγούμενη αποτελεσματικότητα διαμορφώνοντας το 37-23 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι παίκτες της Danaos προσπαθούσαν να μειώσουν τη διαφορά αλλά η δυναμικότητα των παικτών της γηπεδούχου ομάδας ήταν εμφανής που είχαν πάρει σημαντικό προβάδισμα νίκης με 53-27 στο τέλος του 3ou δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι επιθέσεις εμφανίστηκαν πιο δυνατές και κατάφεραν να διαμορφώσουν ένα ισορροπημένο επιμέρους σερί 7-7 μέχρι να φτάσουμε στα 5 τελευταία λεπτά του αγώνα. Από εκείνο το σημείο και έπειτα σημειώθηκαν αρκετά εύστοχα καλάθια το οποίο έκαναν τον αγώνα λίγο ακόμα πιο απολαυστικό δίνοντας πιο γλυκιά γεύση στον αγώνα.

ΖΑΧΑΡΟΠΟΥΛΟΣ Δ. (ΠΑΙΚΤΗΣ KYKLADES MARITIME)