25/02/2020 21:15 Shipping League 19/20 11 40'

Kyklades Maritime1717151665
Danaos1517141258

Κλειστό Αγ. Αναργύρων
Geor. Papandreou 36-38, Agii Anargiri 135 62, Greece

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής της Shipping League, μεταξύ της kyklades και της Danaos, οι πρώτοι πήραν το ροζ φύλλο με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 65-58.

Δυναμικά μπήκανε στο παιχνίδι οι δύο ομάδες με την Kyklades να είναι καλύτερη στα πρώτα 5 λεπτά και το σκορ να είναι 12-7. Στη πορεία οι φιλοξενούμενοι αφυπνίστηκαν και μείωσαν τη διαφορά με τη πρώτη περίοδο να κλείνει με σκορ 17-15.

Με το παιχνίδι να είναι ντέρμπι, οι δύο ομάδες δίνανε μάχη στο παρκέ σε άμυνα και επίθεση με το σκορ στο πεντάλεπτο να είναι ισόπαλο 21-21. Εντυπωσιακές φάσεις με τάπες, κλεψίματα και ωραίες συνεργασίες στην επίθεση πρόσφεραν θέαμα, δίνοντας στο παιχνίδι ποιότητα, με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 34-32.

Βγαίνοντας από τα αποδυτήρια, οι δύο ομάδες συνέχισαν στον ίδιο αμείωτο ρυθμό, με το παιχνίδι να πηγαίνει πόντο πόντο η αγωνία όλο και μεγάλωνε. Με το σκορ ισόπαλο 39-39, 4 λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου οι δύο ομάδες παλεύανε για το ποιος θα καταφέρει να πάρει μια διαφορά και να ξεφύγει, πράγμα που δεν έγινε αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να τελειώσουν το 3ο δεκάλεπτο με σκορ 49-46 υπέρ τους.

Με τους γηπεδούχους να παίζουνε ψυχωμένοι για τη νίκη στη τελευταία περίοδο, η πλάστιγγα έγειρε προς το μέρος τους αφού εξασφάλισαν μια διαφορά 7-8 πόντων 2 λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού. Η Danaos έδειξε πολύ απειλητική όταν κατάφερε να πλησιάσει στους 4 πόντους, 1 λεπτό πριν τη λήξη, αλλά η kyklades έκαμψε την αντίσταση των αντιπάλων της και βάζοντας κάποιους κρίσιμους πόντους εξασφάλισαν τη νίκη με τελικό σκορ 65-58.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισε ο Κορωναίος με 22 και ο Κουρτάλης με 21(1) πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους πρώτο ρόλο είχε ο Ντούσιας με 27(4) πόντους.

Διαιτητές: Τούσης, Κούτσιος