03/02/2020 22:00 Shipping League 19/20 9 40'

Kyklades Maritime1413141253
Enesel1414062862

Γήπεδο Βυζαντινού Αλίμου
Megalis Tou Genous Scholis 10, Alimos 174 56, Greece

Μια πολύ μεγάλη νίκη πέτυχε η ομάδα της ENESEL επί της ομάδας της KYKLADES MARITIME  και επέστρεψε στα επιτυχή αποτελέσματα μετά από 3 σερί ήττες. Η νίκη αυτή έχει ιδιαίτερη αξία καθώς επιτεύχθηκε επί ενός αντιπάλου που έχει βλέψεις για την πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος με ρεκόρ πριν τον αγώνα 5-3 ενώ η ENESEL είχε 3-5! Έτσι αποδείχθηκε για άλλη μια φορά πόσο συναρπαστική είναι η φετινή Shipping League!

Ισορροπία είχαμε στο πρώτο ημίχρονο. Η ομάδα της ENESEL χάρη στην καλή της άμυνα ζώνης, στην αστοχία από την περιφέρεια της KYKLADES MARITIME και την ποιότητα του Τσιάτσιου (10 πόντοι στο πρώτο δεκάλεπτο) ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση παίρνοντας ένα γρήγορο προβάδισμα (4-14). Όμως με πρωταγωνιστές τους Κούρταλη και Σωτηρόπουλο η KYKLADES MARITIME έτρεξε ένα δικό της σερί 10-0 φέρνοντας το ματς στα ίσα στη λήξη του δεκαλέπτου.

Ίδια εικόνα των δύο ομάδων στο 2ο δεκάλεπτο. Η άφιξη του Δρίζου έδωσε νέα επιθετική πνοή στην ENESEL, όμως η KYKLADES MARITIME είχαν πολλές λύσεις και με πιεστική άμυνα man to man μείνανε κοντά στο σκορ για το 27-28 του ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε αποκλείστηκα στην KYKLADES MARITIME! Τα 3 φάουλ του Τσιάτσιου τον κράτησαν στον πάγκο στις αρχές της επανάληψης με αποτέλεσμα να κολλήσει η επίθεση της ENESEL. Η KYKLADES MARITIME βρήκε σκορ από τα guard της Κορωναίο και Σωτηρόπουλο καταφέρνοντας να πάρει κεφάλι στο σκορ μέχρι και 9 πόντους (41-32). Έτσι μπήκαμε στην 4η περίοδο με τους τυπικά γηπεδούχους να προηγούνται και να φαίνεται να ελέγχουν το ματς. Όμως η ομάδα της ENESEL με τους Χρήστου, Δρίζο και Τσιάτσιο να κυριαρχούν έκανε το τέλειο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση, έτρεξε ένα σερί 0-14 μετατρέποντας το 50-43 σε 50-57, και με το επιμέρους 12-28 πήρε τελικά μια νίκη ανέλπιστα εύκολα. Σημαντικό ρόλο έπαιξε στην ανατροπή ο τραυματισμός του Κορωναίου στην 4η περίοδο.

Ο Χρήστο ήταν κυρίαρχος μέσα στη ρακέτα και οι Τσιάτσιος και Δρίζος στην περιφέρεια. Οι Κούρταλης, Κοροναίος και Σωτηρόπουλος καλύτεροι για τους ηττημένους.

Διαιτητές : Μακρής, Νεστορίδου.

Δηλώσεις Παικτών/Προπονητών

Τσιλεκίδης Αλέξης (Παίκτης KYKLADES):

” Δυστυχώς χάσαμε την επαφή στο 4ο δεκάλεπτο ενώ είχαμε πάρει μια καλή διαφορά χαλαρώσαμε. Δεν μπορέσαμε να τρέξουμε, ο αντίπαλος το εκμεταλλεύτηκε, έβαλε κάποια μεγάλα σουτ και δυστυχώς χάσαμε. Καλή συνέχεια..”