23/04/2024 19:00 Commercial Cup 23/24 2 40'

Kyvernitis157171150
Hempel168141355

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Μία δύσκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της HEMPEL (Shipping League C) απέναντι στην ομάδα του KYVERNITIS (Shipping League A) με 50-55, πανηγυρίζοντας έτσι την πρόκριση στη φάση των 8 του Commercial Cup B, όπου θα συναντήσει την ομάδα της SAB για την πρόκριση στην τετράδα!

Μεγάλο ντέρμπυ ήταν το παιχνίδι σε όλη του τη διάρκεια με τις δύο ομάδες να δίνουν πραγματική μάχη για την πρόκριση. Οι άμυνες ζώνης που ξεκίνησαν οι δύο ομάδες έδωσαν αρκετά ελεύθερα σουτ και στις δύο ομάδες με την HEMPEL να τρέχει ένα σερί 0-8, και τον KYVERNITIS να απαντά για το 15-16 του δεκαλέπτου.

Οι άμυνες και των δύο άλλαξαν σε man to man και προσαρμόστηκαν καλύτερα στο δεύτερο δεκάλεπτο με τα καλάθια να μπαίνουν με δυσκολία. Τα μακρινά σουτ που επιχείρησαν ήταν τα περισσότερα άστοχα με το επιμέρους 7-8 του δεκαλέπτου να φέρνουν το 22-24 του ημιχρόνου.

Οι τυπικά γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο συγκεντρωμένα στην επανάληψη τρέχοντας ένα 12-3 για το 34-27, με την HEMPEL όμως να απαντά με ένα 0-5 για να μειώσει σε 34-32. Το παιχνίδι πήγαινε πόντο πόντο με το προβάδισμα να αλλάζει συνέχεια χέρια. Ένα σερί όμως 0-8 της HEMPEL της έδωσε ένα μικρό προβάδισμα στην αρχή του τετάρτου δεκαλέπτου (41-46). Η ομάδα του KYVERNITI παρέμεινε κοντά στο σκορ (47-50, 48-52, 50-54), χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει την ανατροπή και την HEMPEL να πανηγυρίζει τη μεγάλη νίκη!

Εκπληκτικός ο Παπουλίδης με 27 πόντους και 14 ριμπάουντ, Βουλγαράκης και Νικολάου ακολούθησαν σε απόδοση. Καλατζής Ηλίας και Μπασίας οι καλύτεροι του KYVERNITI.

Μαυρογιαννόπουλος Ιωάννης (Αρχηγός KYVERNITIS)