42 - 54

03/04/2016 16:00 League C2 15/16 40'

Los Huracanes Del Tango11816742
OTE Cosmote1710121554

Σε παιχνίδι μεταξύ της LHD Tango και του ΟΤΕ Cosmote, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 42 – 54.

Στο πρώτο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν με ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο, αλλά παρουσιάστηκαν νευρικές στις τελικές επιλογές τους, παραμένοντας όμως κοντά στο σκορ το οποίο στα μισά της περιόδου ήταν 8– 7. Στο δεύτερο μισό ο Ο.Τ.Ε. άρχισε να βελτιώνεται και στις δύο πλευρές του γηπέδου, να βρίσκει ρυθμό, να παίρνει διαφορά 3 κατοχών με την περίοδο τελικά να κλείνει με σκορ 11 – 17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες μπήκαν και πάλι με ενέργεια στα πρώτα λεπτά, με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει γρήγορο ρυθμό, με απόπειρες αιφνιδιασμών και από τις δύο ομάδες αλλά την Tango να ροκανίζει σιγά-σιγά τη διαφορά και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 19 – 22. Στην πορεία και οι δύο ομάδες ήταν νευρικές επιθετικά με τον πρώτο λόγο να έχουν οι άμυνες, αλλά τον Ο.Τ.Ε. να ασκεί press στα τελευταία 2 λεπτά και να κλείνει το ημίχρονο με σκορ 19 – 27.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες και πάλι νευρικές επιθετικά και χωρίς καθαρές τελικές επιλογές στην αρχή, με τον Ο.Τ.Ε. όμως στην πορεία να παίρνει προβάδισμα 10 πόντων, αλλά την ομάδα της Tango να αντιδρά άμεσα και τα μειώνει σε 4 πόντους στα πρώτα 4 λεπτά. Στη συνέχεια το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο με τους φιλοξενούμενους να ασκούν full press με παγίδες με αποτέλεσμα να ξαναπάρουν διαφορά 3 κατoχών, αλλά τους γηπεδούχους να αντιδρούν και πάλι στα τελευταία 2 λεπτά, να μειώνουν σε 4 πόντους και η περίοδος να κλείνει με σκορ 35 – 39.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με μεγαλύτερη ενέργεια και συγκέντρωση, συνέχισαν το run και μείωσαν με το καλημέρα σε μία κατοχή ενώ στη συνέχεια βγάζοντας διαδοχικές άμυνες είχαν πολλές ευκαιρίες να ισοφαρίσουν αλλά δεν κατάφεραν να τις εκμεταλλευτούν, με αποτέλεσμα ο Ο.Τ.Ε. να ξαναβρεί ρυθμό στο παιχνίδι του, να ξεκολλήσει επιθετικά και το σκορ στα μισά της περιόδου να είναι 38 – 45. Στα τελευταία 5 λεπτά η Tango συνέχισε να δείχνει μαχητικότητα μειώνοντας εκ νέου σε 4 πόντους αλλά ο ΟΤΕ διατήρησε συγκέντρωση και καθαρό μυαλό καθώς και ένα προβάδισμα 2+ κατοχών, παίρνοντας τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Εμμανουηλίδης Ν. με 13 (2) και Πλακάς Ι. με 13, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λεμονιάς Ε. με 16 και Βιδάλης Γ. με 11 πόντους αντίστοιχα.