L.H.D.TANGO – PERNOD RICARD

28/02/2016 14:00 League C2 15/16 40'

Σε ένα παιχνίδι μεταξύ της L.H.D.TANGO και της PERNOD RICARD, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 43 – 54.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2–3. Στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κυρίως με οργανωμένες επιθέσεις αλλά με χαμηλά ποσοστά με το σκορ να είναι 4–6 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό το παιχνίδι συνέχισε σε πιο γρήγορο τέμπο με την Pernod Ricard να πιέζει για αιφνιδιασμούς αλλά με ανάμικτα αποτελέσματα και την Tango να έχει πρόβλημα απέναντι στη ζώνη με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12 – 9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι μπήκαν με περισσότερη ενέργεια και συγκέντρωση, πήραν μια διαφορά δύο κατόχων με το σκορ στα πρώτα πέντε λεπτά να είναι 16 – 11. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι παίκτες της Tango συνέχισαν να έχουν μεγαλύτερη ενέργεια και μαχητικότητα από τους αντιπάλους τους, μέχρι και το τελευταίο λεπτό όπου η Pernod Ricard ξύπνησε και με διαδοχικές άμυνες και αιφνιδιασμούς μείωσε με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 25 – 24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι γύρισαν την άμυνα τους σε man, ενώ επιθετικά είχαν καλύτερα πατήματα από την αρχή με αποτέλεσμα να περάσουν μπροστά και με το παιχνίδι να έχει αποκτήσει γρήγορο ρυθμό, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το σκορ να είναι 30 – 31 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια και οι δύο ομάδες συνέχισαν με καλό ρυθμό και καλές τελικές επιλογές στο σετ ενώ συνέχισαν να πιέζουν και για αιφνιδιασμούς με την περίοδο να κλείνει με σκορ 35 – 36.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Pernod Ricard γύρισε και πάλι την άμυνα της σε ζώνη 3–2, με αποτέλεσμα να βγάλουν τους αντιπάλους τους εκτός ρυθμού, να βγάλουν διαδοχικές άμυνες, να βρουν ρυθμό επιθετικά με πρωταγωνιστή τον Επιτροπάκη Κ. και να πάρουν μια διαφορά 2 κατοχών με το σκορ να είναι 39 – 44 στα μισά της περιόδου. Στα τελευταία 5 λεπτά η Tango, συνέχισε να έχει επιθετικό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη, με αποτέλεσμα να δει την διαφορά στους + 10 πόντους και την Pernod Ricard να παίρνει τελικά τη νίκη.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πλακάς Ι. με 14 και Εμμανουηλίδης Ν. με 10, ενώ από τους φιλοξενούμενους Αμερικάνος Φ. με 18 και Επιτροπάκης Κ. με 10 πόντους αντίστοιχα.