36 - 40

02/03/2023 20:30 Commercial League C 22/23 5 40'

Lavipharm9761436
Cepal9915740

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της Lavipharm και της Cepal Hellas οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνει το τελικό 36-40.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να προσαρμοστούν καλύτερα στο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά οι ομάδες έπαιζαν οργανωμένα με εκείνη η οποία είχε καλύτερη εικόνα να είναι γηπεδούχους η οποία στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 7-2. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την άμυνά τους και χάρη σε σερί αιφνιδιασμούς ισοφάρισαν σε 7-7. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε με ισόπαλο σκορ 9-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες της Cepal κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα όπου εκμεταλλεύτηκαν τα πολλά φάουλ των αντιπάλων τους για να βρίσκονται μπροστά με 11-13 στα μισά του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια επικράτησε η επιθετική μετριότητα. Από τη μία πλευρά οι γηπεδούχοι έκανα πολλά λάθη λόγω της βιασύνης τους ενώ οι αντίπαλοί τους είχαν πολλές άστοχες βολές. Μέσα σε αυτό το σκηνικό οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το προβάδισμά τους και έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 16-18.

Στο δεύτερο ημίχρονο το στάτους του αγώνα παρέμεινε ίδιο και οι 2 ομάδες αντιμετώπιζαν προβλήματα παραγωγικότητας με τους φιλοξενούμενους να έχουν λίγο καλύτερη εικόνα και καταφέρνουν να αυξήσουν το προβάδισμά τους στους 6 πόντους. Στο 25ο λεπτό του αγώνα 17-23. Στην πορεία η εκτός έδρας ομάδα πάτησε το γκάζι κι όντας εύστοχοι τόσο στα περιφερειακά όσο και στα κοντινά σουτ απέκτησαν διψήφια διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου 22-33.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα γράφτηκε το τέλος των όποιων διεκδικήσεων για τη νίκη από την πλευρά των παικτών της Lavipharm. Η αιτία αυτού ήταν η αστοχία για 4 λεπτά τα οποία τους ανάγκασαν να έχουν λίγο χρόνο για να καλύψουν διψήφιο αριθμητικό προβάδισμα. Το σκορ στο 35o λεπτό του αγώνα ήταν 25-38. Στα επόμενα λεπτά του αγώνα όμως οι παίκτες της Lavipharm έκαναν το ντεμαράζ τους όπου κράτησαν τους αντιπάλους τους για 3 λεπτά χωρίς σκορ και ταυτόχρονα κατάφεραν να βρουν σκορ το οποίο την κατέστησε απειλητικούς. Δυστυχώς όμως για εκείνους το ρολόι ήταν ο εχθρός τους το οποίο δεν κατάφεραν να κερδίσoυν.