Date Time Season Full Time
09/05/2017 20:30 16/17 40'

Loreal181261753
OTE Cosmote 2161181045

Στον Αγώνα της πρώτης φάσης των Playoffs μεταξύ της LOREAL και του OTE COSMOTE, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν τελικά την Νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53 – 45.

Στο 1ο Δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με άμυνες man, ενώ στο επιθετικό κομμάτι και οι δύο επέλεξαν οργανωμένες επιθέσεις αλλά παρουσιάστηκαν νευρικές στις τελικές επιλογές τους στα πρώτα 2 λεπτά και τα ποσοστά ήταν χαμηλά, στην πορεία όμως οι παίκτες λύθηκαν επιθετικά, είχαν παραγωγή από assist, το τέμπο του αγώνα ανέβηκε και το σκορ ήταν 7 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια ο ρυθμός του αγώνα παράμεινε καλός, με τις δύο ομάδες να έχουν πολλές επιθέσεις στο transition, έβγαλαν ενέργεια και έμειναν κοντά στο σκορ το οποίο ήταν 18 – 16 στο τέλος της περιόδου.

Στο 2ο Δεκάλεπτο και πάλι οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο στα πρώτα 2 λεπτά, αλλά στην πορεία οι παίκτες του ΟΤΕ πίεσαν συνεχώς για αιφνιδιασμούς μετά από ριμπάουντ και βρήκαν λύσεις, με αποτέλεσμα να πάρουν προβάδισμα 2 κατοχών, η Loreal έμεινε χωρίς καλάθι για 5 λεπτά και το σκορ ήταν 18 – 22 στα μισά της περιόδου. Στο δεύτερο μισό της περιόδου όμως οι γηπεδούχοι γύρισαν σε άμυνα ζώνης 2 – 3, έβγαλαν τους αντιπάλους από τον ρυθμό τους και με πολύ καλύτερη συγκέντρωση επιθετικά σημάδεψαν την ρακέτα των αντιπάλων ποστάροντας τον Αξαμπανόπουλο Δ., ενω παράλληλα άρχισαν να έχουν και πολλες 2ες επιθέσεις από επιθετικά ριμπάουντ με αποτέλεσμα να ισοφαρίσουν και με εύστοχο τρίποντο του Δασκαλάκη Π. έκλεισαν το ημίχρονο με σκορ 30 – 27.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι άμυνες και πάλι είχαν τον πρώτο λόγο, με τις δύο ομάδες να μένουν χωρίς σκορ στα πρώτα 2 λεπτά, την Loreal όμως να κυριαρχεί στα ριμπάουντ και στο ζωγραφιστό (αμυντικά και επιθετικά) με πρωταγωνιστές τους Αξαμπανόπουλο Δ. και Λουγιάκη Μ., τους φιλοξενούμενους να συνεχίζουν να αντιμετωπίζουν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα απέναντι στην ζώνη και είδαν το σκορ να διαμορφώνεται σε 34 – 30 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι παίκτες του ΟΤΕ βελτίωσαν αισθητά την αμυντική τους προσήλωση, έβγαλαν διαδοχικές άμυνες και με καλύτερο επιθετικό ρυθμό και 2 διαδοχικές assist του Μαυράκη Γ. έκαναν ένα mini run 0 – 5, πέρασαν μπροστά αλλά η περίοδος έκλεισε με σκορ 36 – 35.

Στο 4ο Δεκάλεπτο το παιχνίδι συνέχισε στο ίδιο τέμπο, οι άμυνες παρέμειναν καλές, τα ποσοστά ήταν και πάλι χαμηλά στα πρώτα 2 λεπτά, οι δύο ομάδες σε οργανωμένες κυρίως επιθέσεις, πηγαίνοντας κυριολεκτικά neck and neck και το σκορ ήταν 41 – 40 στα πρώτα 5 λεπτά. Στα τελευταία 5 λεπτά του αγώνα παρόλα αυτά η Loreal με φοβερή μαχητικότητα από τον Αξαμπανόππουλο Δ. κυριάρχησε και πάλι στα ριμπάουντ και συνέχισε να βγάζει άμυνες αλλά επιθετικά είχε πολλά αβίαστα λάθη, ο ΟΤΕ άρχισε και πάλι να περιορίζεται σε στατικά μακρινά σουτ απέναντι στην ζώνη, με αποτέλεσμα τα ποσοστά να παραμείνουν χαμηλά αλλά η Loreal διατήρησε το προβάδισμα και το σκορ ήταν 45 – 41 με 3′ και με assist του Χρονόπουλου Θ. και goal foul του Αξαμπανόπουλου Δ. ανέβασε την διαφορά σε 3 κατοχές με 2′ για λήξη. Στα τελευταία 2 λεπτά του αγώνα οι παίκτες του ΟΤΕ άσκησαν full press και έδειξαν μαχητικότητα αλλά οι παίκτες της Loreal διατήρησαν καθαρό μυαλό καθώς και μια διαφορά 2+ κατοχών παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αξαμπανόπουλος Δ. με 16 και Λουγιάκης Μ. με 13, ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Βιδάλης Γ. με 9 και Μαυράκης Γ. με 7 πόντους αντίστοιχα.