20/02/2019 20:45 Super League A 18/19 14 40'

Loreal1416319162
FlexFin1014161353

Κλειστό Γυμναστήριο Πεντέλης
Pallini 153 49, Greece

Στον Αγώνα της 14ης Αγωνιστικής μεταξύ της LOREAL και της FlexFin Ltd, οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 62 – 53.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης 2 – 3. Στο επιθετικό κομμάτι από την αρχή οι δύο ομάδες επέλεξαν γρήγορο τέμπο και επιθέσεις αλλά παράλληλα χαρακτηρίστηκαν από βιαστικές τελικές επιλογές και είχαν χαμηλά ποσοστά, με το σκορ να είναι 5 – 2 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια της περιόδου οι πάικτες και από τις δύο πλευρές βρήκαν ρυθμό και λύσεις κυρίως από σουτ μέσης και μακρινής απόστασης, το παιχνίδι είχε περισσότερες οργανωμένες επιθέσεις και η περίοδος έκλεισε με σκορ 14 – 10.

Στο 2ο Δεκάλεπτο με το καλημέρα με ποστάρισμα του Αξαμπανόπουλου Δ. η LOREAL πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 2 κατοχών, οι άμυνες ήταν κλειστές αλλά καθαρές και με λίγα φάουλ, η FlexFin έμεινε χωρίς καλάθι για 2+ λεπτά και είδε την διαφορά να ανεβαίνει σε 3 κατοχές αλλά στην πορεία βελτιώθηκε και με τρίποντο του Κελαιδίτη Α. διαμόρφωσε το σκορ σε 20 – 17 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι με 2 τρίποντα απάντησαν, οι αντίπαλοι τους βρήκαν και αυτοί λύσεις και το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 30 – 24.

Στο υπόλοιπο του αγώνα δεν άλλαξε κάτι στον ρυθμό και αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό, ελεύθερο και ανταγωνιστικό μπάσκετ, με τους παίκτες της FlexFin να δείχνουν διάθεση και μαχητικότητα έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της 3ης περιόδου και επανηλειμένως μείωσαν σε μία κατοχή αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και ποιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες του LOREAL να έχουν μεγαλύτερη συγκέντρωση καθώς και δυνάμεις στα πόδια τους και διατηρώντας τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια σταθερή διαφορά 2 – 3 έως το τέλος πήραν τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Γεωργούλας Ε.. με 22 (1) και Αξαμπανόπουλος Δ.. με 19 (1), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Φακίρης Μ. με 16 (4) και Μοσχακλαϊδης Ε. με 12 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Τσάτσης, Μαγκουσάκης