55 - 47

29/10/2018 19:30 Super League A 18/19 1 40'

Loreal139201355
Novibet121181647

Στον Αγώνα της 1ης Αγωνιστικής της Σεζόν 2018-2019 μεταξύ της LOREAL και της NOVIBET οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55 – 47.

Στο 1ο Δεκάλεπτο οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικές και χωρίς καλά ποσοστά με το σκορ να είναι 1 – 2 στα πρώτα 3 λεπτά και 3 – 6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια το τέμπο ανέβηκε, με τους παίκτες και από τις δύο πλευρές να επιλέγουν πιο γρήγορες επιθέσεις, οι άμυνες παρέμειναν καλές, οι ψηλοί κουβάλησαν επιθετικά τις ομάδες τους και η περίοδος έκλεισε με σκορ 13 – 12.

Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες είχαν τον πρώτο λόγο, οι δύο αντίπαλοι πίεσαν την μπάλα και τις πρώτες πάσσες, έμειναν χωρίς καλάθι στα πρώτα 2 λεπτά και η Loreal άσκησε press με παγίδες, με το σκορ να είναι 20 – 18 στα μισά της περιόδου. Στην πορεία της περιόδου η ομάδα της Novibet συνέχισε να μην αντιδρά καλά απέναντι στο press των αντιπάλων αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να το εκμεταλλευτούν με αποτέλεσμα το ημίχρονο να κλείσει με σκορ 22 – 23.

Στο 3ο Δεκάλεπτο από την αρχή οι παίκτες της Loreal μπήκαν με περισσότερη συγκέντρωση κάνοντας ένα run 5 – 0 με τρίποντο του Πολυχρονίδη Ι.,πήραν προβάδισμα 2 κατοχών, ενώ παράλληλα κυριάρχησαν στα ριμπάουντ με την συμβολή του Σιούτη Α., όμως οι αντίπαλοι τους κυριάρχησαν στο 4ο λεπτό και το σκορ ήταν 29 – 29 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου οι άμυνες κυριάρχησαν εκ νέου αλλά οι γηπεδούχοι και πάλι με press και καλάθια σε αιφνιδιασμούς έκαναν ένα run στα τελευταία 2 λεπτά και πήραν για πρώτη φορά διαφορά 3 κατοχών με την περίοδο να κλείνει με σκορ 42 – 31.

Στο 4ο Δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων, με την Loreal βομβαρδίζοντας από την γραμμή των 3 πόντων να ανεβάζει την διαφορά σε 16 πόντους, τους παίκτες της Novibet να το παλεύουν μέχρι τέλους (μειώνοντας σε 8 πόντους με 3 λεπτά για λήξη) αλλά να μην καταφέρνουν να μειώσουν κάτω από 3 κατοχές, με αποτέλεσμα η ομάδα της Loreal να πάρει τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι ΛΟΥΓΙΑΚΗΣ Μ. με 14 (1) και ΑΞΑΜΠΑΝΟΠΟΥΛΟΣ Δ. με 12, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι ΓΟΝΤΙΚΑΣ Χ. με 12 και ΜΟΥΡΤΖΟΥΚΟΣ Γ. με 10 (2) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Αποστολϊδης Β., Τσουκαλάς Χ.