55 - 64

27/06/2022 21:30 Play Off Super League 21/22 40'

Loreal171217955
OTE Cosmote1424151164

Στον αγώνα ημιτελικού  μεταξύ της L’ OREAL και της COSMOTE 1 οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 55-64.

Στο 1o δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν την άμυνα τους με ζώνη ενώ οι φιλοξενούμενοι με man to man ώστε να διεκδικήσουν την πρόκριση στο μεγάλο τελικό. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα τον αγώνα με όπλο τους αιφνιδιασμούς βρήκαν μεγαλύτερο σκορ και ήταν μπροστά 11-7  στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια οι άμυνες βελτιώθηκαν περιορίζοντας τους χώρους με την περίοδο να κλείνει με σκορ 17-14

Στο 2o δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα έγινε πιο γρήγορο που ανάγκασε τους γηπεδούχους να αλλάξουν την άμυνα τoυς σε man to man προσφέροντας τους πόντους από τα αντίπαλα λάθη και το σκορ ήταν  25-23 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Cosmote συνέχισαν με τον ίδιο τρόπο που τους έδωσε αυτοπεποίθηση να σκοράρουν μόνο τρίποντα (5 στον αριθμό)  με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 29-38.

Στο 3o δεκάλεπτο, η πλευρά της L’ OREAL βελτιώθηκε μπαίνοντας αποφασισμένοι να μην εγκαταλείψουν τον αγώνα βρίσκοντας σκορ και από κοντινές και από μακρινές αποστάσεις  και το σκορ ήταν 38-42 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά με 44-42 κάνοντας την μεγάλη ανατροπή. Σε αυτό το σημείο η Cosmote με σερί 2-11 επανάκτησε την έλεγχο με την περίοδο να κλείνει με σκορ 46-53.

Στο 4o δεκάλεπτο, η παραγωγικότητα ήταν χαμηλή παρά τις καλές και προσεκτικές επιλογές στην επίθεση που ήταν άστοχες όμως  και το σκορ ήταν 50-55 με 5 λεπτά να απομένουν για λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα, οι προπορευόμενοι αξιοποίησαν την άμυνα τους ώστε να αποτρέψουν την όποια αντίπαλη διεκδίκηση της πρόκρισης στο τελικό και να κατακτήσουν το ροζ φύλλο αγώνα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 55-64.