47 - 35

04/02/2019 19:40 Super League A 18/19 12 40'

Loreal181111747
UCI7791235

Στον Αγώνα της 11ης Αγωνιστικής μεταξύ της LOREAL και της UCI (η οποία αγωνίστηκε με 5 μόλις παίκτες), οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 47 – 35.

Στο 1ο Ημίχρονο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με άμυνα man, ενώ οι φιλοξενούμενοι με άμυνα ζώνης. Στο επιθετικό κομμάτι οι γηπεδούχοι μπήκαν με σαφώς καλύτερα πατήματα ξεκινώντας με run 10 – 0 στα πρώτα 3 λεπτά, οι αντίπαλοι τους αντιμετώπισαν σοβαρό επιθετικό πρόβλημα και το σκορ ήταν σε 15 – 0 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία οι φιλοξενούμενοι ξεκόλλησαν επιθετικά και βελτίωσαν και την άμυνα τους με αποτέλεσμα να μειώσουν και η 1ης περίοδος έκλεισε με σκορ 18 – 7. Στο 2ο Δεκάλεπτο οι άμυνες παρέμειναν ίδιες με τις δύο ομάδες σε σετ επιθέσεις, η UCI συνέχισε να έχει το momentum μειώνοντας κάτω από 10 πόντους αλλά με 2 τρίποντα των Ψικάκου Ι. και Γερογιάνη Φ. η LOREAL αντέδρασε και με δικό της run διαμόρφωσε το σκορ  σε 25 – 14 στα μισά της περιόδου και 29 – 14 στο τέλος του ημιχρόνου.

Στο 2ο Ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι στο αγωνιστικό πρόσωπο των δύο ομάδων οι οποίες συνέχισαν να παίζουν καθαρό και ομαδικό μπάσκετ, με τους παίκτες της UCI να δείχνουν μαχητικότητα και διάθεση έως το τέλος κερδίζοντας το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου αλλά παράλληλα παρουσίασαν όλο και πιο εμφανή σημάδια κόπωσης και τους παίκτες της LOREAL να διατηρούν τον έλεγχο του ρυθμού του αγώνα καθώς και μια διαφορά ασφαλείας παίρνοντας τελικά την Νίκη.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Δασκαλάκης Π. με 14 (4) και Γεωργούλας Σ. με 12 (1), ενώ από τους Φιλοξενούμενους οι Στρατηγαρέας Π. με 10 (1) και Φιλίππου Α. με 9 (1) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Σκαλτσής, Κούλης