57 - 83

17/01/2023 22:00 Group D 22/23 5 40'

M/Maritime139152057
Motor Oil2612242183

Στον αγώνα της 5ης αγωνιστικής μεταξύ της M/Maritime και της Motor Oil, οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν τη νίκη με το σκορ διαμόρφωσε το τελικό 57-83.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των 2 πλευρών επέλεξαν άμυνα ζώνης για να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Επιθετικά επέλεγαν οργανωμένες επιθέσεις και την ομάδα η οποία είχε μεγαλύτερη συνοχή επιθετικά ήταν η γηπεδούχος η όποια είχε ένα σερί 6 πόντων αν και στα 5 λεπτά του αγώνα ήταν πίσω με 8-11. Στη συνέχεια οι παίκτες της Motor Oil, ανέβασαν ακόμα περισσότερο τους ρυθμούς τους και χάρη στη μεγάλη αποτελεσματικότητα κάποιων παικτών της έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 13-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι ομάδες έπεσαν γρήγορα αποδίδοντας θεαματικό μπάσκετ το οποίο μεταφραζόταν και στον πίνακα το σκορ αφού στα μισά της περιόδου αυτό ήταν 21-32. Στο υπόλοιπο όμως ο επιθετικός τους ρυθμούς έπεσε με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να σκοράρουν μόλις ένα πόντο μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου και να κλείνουν το ημίχρονο στο -16 (22-38)

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες της Motor Oil, με ένα σερί 4 πόντων κατάφεραν να συνεχίσουν να έχουν τον πρώτο λόγο στον αγώνα και να προηγούνται με 26-51 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στην πορεία οι γηπεδούχοι κατέθεσαν μεγάλα ποσά ενέργειας στο παρκέ που μοιραία τους οδήγησαν στην κόπωση αλλά αμυντικά δεν κατάφεραν να κλείσουν τους χώρους κι έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 37-62.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι ομάδες μην έχοντας να διεκδικήσουν κάτι από τον αγώνα έπαιζαν αργά χωρίς όμως να είναι κάτι το οποίο εμπόδισε τους παίκτες των φιλοξενούμενων να βελτιώσουν την υπέρ τους διαφορά αφού με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη του αγώνα ήταν στο +23 (46-69).  Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες ήταν πιο ελεύθεροι και με την άμυνα πιο χαλαρή η κάθε επίθεση κατέφερε να βγάλει καλύτερη εικόνα.