40 - 52

01/02/2024 20:30 Shipping League B 23/24 10 40'

M/Maritime61016840
Navios1014171152

Μια όχι και τόσο εύκολη νίκη πέτυχε η ομάδα της NAVIOS κερδίζοντας με 40-52 την ομάδα του M/Maritime. Έτσι με ρεκόρ 4-2 βλέπει πιο αισιόδοξα την πορεία της στην Shipping League B, με την ομάδα της M/Maritime να πέφτει στο 1-7.

Το παιχνίδι δεν διεκδικεί ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, με τις άμυνες και την αστοχία να πρωταγωνιστούν, όμως είχε πολύ πάθος και όμορφη εξέλιξη από δύο ομάδες που πολέμησαν για τη νίκη και φυσικά ένα πολύ μεγάλο πρωταγωνιστή.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν μέτριο και για τις δύο ομάδες με τη γηπεδούχο ομάδα της M/Maritime να πετυχαίνει 2 τρίποντα και τη NAVIOS να βασίζεται στον επιθετικό οίστρο του Ηλιάδη για το 6-10.

Μέχρι το 12-12 του πενταλέπτου στην δεύτερη περίοδο η M/Maritime σκόραρε μόνο με τρίποντα, με τη NAVIOS να σκοράρει κυρίως από τη γραμμή των βολών. Είχε όμως τον Ηλιάδη σε τρομερή κατάσταση καθώς πέτυχε σερί 21 πόντους (από τους 16 μέχρι τους 37) όντας πραγματικά ασταμάτητος. Η M/Maritime δεν είχε τρόπο να τον σταματήσει παρά την κεντραρισμένη σε αυτόν άμυνα ζώνης της. Το ημίχρονο έληξε με 16-24 με τη NAVIOS να διατηρεί μια διαφορά άνω των τριών κατοχών (20-27, 32-41, 34-45) σε όλο το δεύτερο ημίχρονο και να κατακτά εντέλει τη νίκη χωρίς να αγχωθεί.

Ο Ηλιάδης μια ομάδα μόνος του με 35 πόντους από τους 52 της ομάδας του. Βράκας και Μουστογιάννης πρόσφερα και αυτοί. Φερεντίνος και Λαζαρίδης οι καλύτεροι της M/Maritime.