12/05/2023 19:00 Shipping League B 22/23 3 40'

Marine Support1614132669
Onassis1120171563

Βοηθητικά Σ.Ε.Φ. (Εντός Σταδίου)
Leof. Posidonos, Pireas 185 47, Greece

Στον αγώνα μεταξύ της Marine Support και της Onassis Group οι γηπεδούχοι βγήκαν νικητές με σκορ 69-63.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη ως μέσο απάντησης για τον γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Oι ομάδες εκδήλωναν οργανωμένες επιθέσεις με εκείνη η οποια ειχε καλυτερη αποδοση ήταν η γηπεδούχος που στα πρώτα 5 λεπτά βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 6-2. Στη συνέχεια η κάθε άμυνα εμφανιζόταν αρκετά καλά στημένη για να μην δέχεται αιφνιδιασμούς και το status του αγώνα παρέμενε ίδιο με τους γηπεδούχους να κρατάνε τα ηνία και να βρίσκονται μπροστά με 16-11 στη λήξη του πρώτου 10λεπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ρυθμός παρέμεινε γρήγορος αλλά η κύρια διαφορά ήταν η βελτίωση του παιχνιδιού των φιλοξενούμενων οι οποίοι με ένα επιμέρους σερί 4-9 προηγούνταν στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο με αρκετά φάουλ να σημειώνονται το παιχνίδι είχε χάσει το ρυθμό του και το σκορ στο ημίχρονο ήταν 30-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Onassis Group συνέχισε να εμφανίζεται καλύτερη από την αντίπαλό της και έχοντας καλύτερα επίπεδα ευστοχίας βρισκόταν μπροστά με την  32-40 στο 25o λεπτό του αγώνα. Στη συνέχεια το παιχνίδι άνοιξε με κάθε μία από τις 2 πλευρές να βρίσκει τον στόχο πολύ πιο εύκολα, κάτι που έδωσε και θέαμα στους παρευρισκόμενους. Η περίοδος έκλεισε με σκορ 43-48.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο γρήγορος ρυθμός και οι οργανωμένες επιθέσεις που ίσχυαν και σε όλο τον αγώνα εξάλλου, υπήρξαν εύφορο έδαφος για την αντεπίθεση των παικτών της Marine Support. Αυτoί κάνοντας το ξέσπασμα στο σωστό σημείο πήραν τα ηνία και βρίσκονταν μπροστά 57-54 στο 35ο λεπτό του αγώνα. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι πολλοί αιφνιδιασμοί και τα φάουλ παρά το κρίσιμο του χρονικού διαστήματος μετατράπηκαν σε σκορ και τους γηπεδούχους να φροντίζουν να μην απειληθούν και να εξασφαλίζουν το ροζ φύλλο αγώνα.