44 - 43

16/05/2023 22:00 Shipping League B 22/23 7 40'

Marine Support141181144
Sea Pioneer131211743

Στον αγώνα μεταξύ της Marine Support και της Sea Pioneer, οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με σκορ 44-43.

Στην αρχή του αγώνα οι παίκτες των γηπεδούχων επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ αν και αυτό ήταν χαμηλό αφού στα πρώτα 5 λεπτά το σκορ ήταν 5-4. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι πέρασουν μπροστά με 10-11 αλλά η χαρά τους κράτησε λίγο αφού η περίοδος έκλεισε με σκορ 14-13

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο ρυθμός παρέμεινε γρήγορος με τις ομάδες όμως να μην μπορούν να βρουν την απαραίτητη συγκέντρωση για να σκοράρουν και έτσι στα μισά της περιόδου το σκορ ήταν 18-17. Στο υπόλοιπο οι ομάδες συνέχισαν να πηγαίνουν χέρι χέρι στο σκορ δείχνοντας πόσο λεπτές είναι μεταξύ τους οι ισορροπίες. Το ημίχρονο έκλεισε με σκορ 25-25.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν καλύτεροι και έχοντας ένα σερί 5 πόντων κατάφεραν να προηγούνται με 27-30 στο 25ο λεπτό του αγώνα. Στην πορεία το σκηνικό παρέμεινε ίδιο με τις ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και να μην επιτρέπει η μία στην άλλη να ξεφύγει στο σκορ. Μέχρι τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου το επιμέρους σκορ ήταν 6-6.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα ο ρυθμός παρέμενε γρήγορος αλλά το σκορ άλλαζε αναντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι κρατούσαν το προβάδισμα τους και προηγούνταν με 37-39 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι φιλοξενούμενοι πήραν τον πρώτο λόγο για τη νίκη σημειώνοντας 4 μαζεμένους πόντους τη στιγμή που οι αντίπαλοί τους έδειχναν κουρασμένοι. Οι τελευταίοι όμως είχαν τα ψυχικά αποθέματα και με ένα τρίποντο στη λήξη έκλεψαν τη νίκη.