18/05/2022 21:00 Commercial Cup 21/22 40'

Minerva Marine121815853
ΕΖΑ1412131460

Seven Sports Club
Agiou Athanasiou 58, Pallini 153 51, Greece

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της  Minerva Marine και της EZA οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 53-60.

Στην αρχή του αγώνα οι 2 ομάδες ξεκίνησαν την αμυντική τους θωράκιση με άμυνα man to man ώστε να ανταποκριθούν στο γρήγορο ρυθμό του αγώνα. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στα 2 στρατόπεδα με τους γηπεδούχους να παίζουν πιο οργανωμένα αλλά το σκορ ήταν 6-7 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι γηπεδούχοι έκαναν 1 σερί 4 πόντων για να δεχτούν απάντηση 6 πόντων  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 12-14.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν την απόδοση τους και με καλή κυκλοφορία της μπάλας, έβρισκαν ελευθέρα σουτ και πέρασαν μπροστά στο σκορ με 24-20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της Minerva συνέχισαν το σερί τους αλλα η αντίπαλη πλευρά βρήκε τις λύσεις ώστε να μείνει κοντά στο σκορ με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 30-26.

Στο 2ο ημίχρονο, οι παίκτες της ΕΖΑ εμφανίστηκαν λιγότερο συγκεντρωμένοι κάνοντας άσχημα σουτ και λάθη στην επίθεση μένοντας λίγο πιο πίσω στο σκορ με  40-33 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, βελτιώθηκαν ωστόσο και μείωσαν τη διαφορά κατά 1 πόντο με την περίοδο να κλείνει με σκορ 45-39 προετοιμάζοντας το έδαφος για το αναγνωστικό 4ο δεκάλεπτο.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι παίκτες της ΕΖΑ ξεκίνησαν ορμητικά με σερί 11-0 που ανέτρεψε το σκορ δείχνοντας όπως φόρτσαραν στο σωστό σημείο   και το σκορ ήταν  45-50 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία  λεπτά του αγώνα οι γηπεδούχοι έδειξαν ψυχραιμία και απάντησαν επανακτώντας τα ηνία με 53-51. Από εκείνο το σημείο και έπειτα δεν κατάφεραν να βρουν σκορ και μοιραία οδηγήθηκαν στην ήττα με παθητικό 60 πόντων.

ΠΛΑΚΟΜΙΧΑΛΑΚΗΣ Ι. (ΑΡΧΗΓΟΣ MINERVA MARINE)