48 - 46

05/05/2022 20:30 Commercial Cup 21/22 40'

Minerva Marine91717548
Loreal17813846

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Minerva Marine και της L΄ OREAL  οι πρώτοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 48-46.

Στην αρχή του αγώνα ο ρυθμός του ήταν γρήγορος με τις ομάδες να στηρίζονται αμυντικά στο σχηματισμό man to man. Οι φιλοξενούμενοι για το σκοράρισμα τους βασίστηκαν σε αιφνιδιασμούς που τους έδωσαν προβάδισμα στο σκορ με 5-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια με πολύ καλή συνεργασία στις πάσες συνέχισαν με αιφνιδιασμούς να βρίσκουν πόντους που τους έδωσαν προβάδισμα αφού οι γηπεδούχοι ήταν κρύοι και αστοχούσαν σγα σουτ τους  με την περίοδο να κλείνει με σκορ 9-17

Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα τους σε ζώνη που τους βοήθησε να κλείσουν τα κενά που είχαν και με σερί 6-2 και το σκορ ήταν 15-19 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι παίκτες της L’ OREAL συνέχισαν να κυκλοφορούν τη μπάλα καλά και να βρίσκουν σκορ, να πλησιάζουν και να περάσουν μπροστά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 26-25

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Minerva ξεκίνησε πιο δυναμικά με σερί 5 πόντων για να δεχτούν απάντηση 8  και το σκορ ήταν  38-35 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, η Minerva εκ νέου με σερί 7 πόντων απέκτησε νέο προβάδισμα με την περίοδο να κλείνει με σκορ 43-38.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι φιλοξενούμενοι έκαναν σερί 6 πόντων και επέστρεψαν στο αγώνα  το οποίο ήταν και το σκορ  με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα οι ομάδες εκδήλωναν αμοιβαία άστοχες επιθέσεις το οποίο και ανέβαζε το δείκτη της αγωνίας για τη τελική έκβαση του αγώνα. Η νίκη τελικά ήρθε για τους γηπεδούχους που με δίποντο στα τελευταία κομμάτια του αγώνα πέρασαν στον επόμενο γύρο.