19/11/2019 19:30 Shipping League 19/20 3 40'

Minerva Marine171316131675
Pioneer19131710665

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Για την τρίτη αγωνιστική της Shipping League η ομάδα της Minerva Marine υποδέχθηκε την ομάδα της Pioneer. Σε ένα μάτς για γερά νεύρα, οι γηπεδούχοι με τον Κουφόπουλο να κάνει double double (20 πόντοι & 10 ριμπάουντ), ήταν πίσω σε όλη τη διάρκεια αλλά κατάφεραν να πάνε το ματς στην παράταση και με συγκλονιστικη εμφάνιση του Πλακομιχελάκη πέτυχαν την τρίτη νίκη τους στο πρωτάθλημα με σκόρ 75-65.

Στο ξεκίνημα της πρώτης περιόδου οι γηπεδούχοι έπαιξαν άμυνα man to man ενώ οι φιλοξενούμενοι ζώνης 2-3. Στην επίθεση και οι 2 ομάδες ξεκίνησαν δυνατά με εξαιρετικές επιλογές και καλά ποσοστά και το πρώτο πεντάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκόρ 12-15. Οι φιλοξενούμενοι στη λήξη της περιόδου διατήρησαν το προβάδισμα με σκόρ 17-19., έχοντας ευστοχήσει σε 3 τρίποντα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι άλλαξαν την άμυνα σε ζώνη, κατάφεραν κόψουν τον ρυθμό των φιλοξενούμενων και ισορρόπησαν το παιχνίδι. Παρόλο που δεν κατάφεραν να προηγηθούν τελικά, το επίμέρους σκόρ της περιόδου ήταν 13-13, και οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με σκόρ 30-32 με τρίποντο του Μαυρωνά για τους φιλοξενούμενους στη λήξη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν πιο αποφασισμένοι πέτυχαν 5 πόντους ενώ οι γηπεδούχοι έδειξαν να προβληματίζονται απέναντι στη ζώνη και το πρώτο πεντάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκόρ 32-37. Η κυριαρχία των φιλοξενούμενων συνεχίστηκε. Με δυνατη άμυνα και καλές επιλογές στην επίθεση κατάφεραν να επιβάλλουν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν μέχρι και με 9 πόντους αλλά οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μαζέψουν τη διαφορά και η περιόδος έληξε με σκόρ 46-49. Στην επίθεση οι γηπεδούχοι στηρίχθηκαν στους Σαϊτη και Κουφόπουλο ενώ φιλοξενούμενοι που πέτυχαν 3 τρίποντα πήραν βοήθεια από όλους τους παίχτες.

Στην αρχή της τελευταίας περιόδου οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυνατά και με πιεστική άμυνα έφεραν τα πάνω κάτω. Στο τέλος του πρώτου πενταλέπτου το σκόρ ήταν 50-53. Οι γηπεδούχοι ένα λεπτό πρίν την λήξη κατάφεραν ισοφαρήσουν 57-57. Ο Ξενάκης ψύχραιμος ευστόχησε σε 2 βολές και οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 57-59. Όμως ο Κουφόπουλος ψύχραιμος και αυτός έστειλε το ματς στην παράτηση με 2/2 βολές αφού ο χρόνος που απέμενε ήταν ελάχιστος και η Pioneer δεν κατάφερε να βάλει καλάθι.

Η παράταση ήταν παράσταση για ένα ρόλο. Οι γηπεδούχοι με πιεστική άμυνα «έπνιξαν» τους αντιπάλους τους που δεν είχαν καθαρό μυαλό και έκαναν απανωτά λάθη. Στην επίθεση μίλησε ο αρχηγος και με 11 παλικαρίσιους πόντους έδωσε τη νίκη στην ομάδα του με σκόρ 75-65.

Από τους Γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Σαϊτης με 24 (1), Κουφόπουλος με 20 και Πλακομιχελάκης με 17 (5), ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ξενάκης με 17 και Καρακωνσταντής με 14 (4) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Γιακείμη, Τσουκαλάς