31/01/2023 19:00 Shipping League 22/23 12 40'

Minerva Marine1615252076
Sun Enterprises1612121959

Εκπαιδευτήρια Γείτονα Βάρης
Vellas, Koropi 194 00, Greece

Στον αγώνα της 12ης αγωνιστικής μεταξύ της Minerva Marine και της Sun Enterprises η γηπεδούχος κατάφερε και απέσπασε τη νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 76-59.

Στην αρχή του αγώνα οι γηπεδούχοι επέλεξαν άμυνα man to man ενώ οι αντίπαλοί τους ζώνη για να μπορέσουν να εξουδετερώσουν τις αντίπαλες επιθέσεις. Οι επιθέσεις τους ήταν κατά κύριο λόγο οργανωμένες με τους γηπεδούχους να καταφέρνουν να σημειώνουν ένα σερί 7 πόντων χάρη στο οποίο στα πρώτα 5 λεπτά προηγούνταν με 10-8. Στη συνέχεια οι παίκτες έμεναν κοντά στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να καταφέρουν να περάσουν μπροστά στο τελευταίο τέταρτο του ημιχρόνου και το τέλος του να τις βρίσκει ισόπαλες στους 16 πόντους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έγινε πιο γρήγορος με τους παίκτες της Minerva Marine,  να βγάζουν μεγάλα ποσά ενέργειας στο παρκέ πιέζοντας σε όλο το γήπεδο κάτι το οποίο δεν λειτούργησε όμως για αυτούς αμυντικά αφού στα μισά της περιόδου ήταν μπροστά με μόλις ένα πόντο (23-22). Στο υπόλοιπο και οι 2 ομάδες ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικές η μία για την άλλη και το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να έχουν ένα μικρό προβάδισμα στον αγώνα (31-28).

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι εμφάνισαν πολύ καλύτερο πρόσωπο και χάρη στα τρίποντα τα οποία σημείωσαν κατάφεραν να αποκτήσουν  διψήφια διαφορά στο 25ο λεπτό του αγώνα 47-33. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους ξεκίνησαν να δείχνουν δείγματα κούρασης τα οποία δεν τους επέτρεπαν να συμβαδίζουν στο ρυθμό των αντιπάλων τους και έτσι το τέλος της τρίτης περιόδου τους βρήκε εκτός διεκδίκησης της νίκης (56-40).

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα οι γηπεδούχοι εμφανίζονταν αποφασισμένοι να δείξουν όλη τους την ισχύ και τους παίκτες της Sun Enterprises, να καταφέρνουν λίγο πριν τη συμπλήρωση των 5 λεπτών να έχουν ένα σερί 8 πόντων μειώνοντας τη διαφορά. Στα εναπομείναντα λεπτά του αγώνα οι παίκτες της Minerva Marine δεν άφησαν το πόδι τους από το γκάζι και μέχρι να έρθει λήξη είχαν ένα επιμέρους σερί 14-9.

ΠΛΑΚΟΜΙΧΕΛΑΚΗΣ Ι. (ΑΡΧΗΓΟΣ MINERVA MARINE)