07/12/2023 21:30 Shipping League C 23/24 5 40'

MM Marine121971553
Edge Maritime131113946

ΟΑΚΑ Βοηθητικό Γήπεδο 1 (Ξιφασκίας)

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα  πανηγύρισε η ομάδα της MM MARINE με 53-46 απέναντι στην EDGE MARITIME στα πλαίσια της πέμπτης αγωνιστικής της Shipping League C.  Το παιχνίδι ήταν ντέρμπυ σε όλη τη διάρκεια του και η διαφορά των 7 πόντων δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του.

Με μικρά ρόστερ (7 και 8 παίκτες αντίστοιχα) κατέβηκαν στην αναμέτρηση οι δύο αντίπαλοι. Όμως η ενέργεια και το πάθος για τη νίκη και από τους δύο ήταν μεγάλη. Με κλειστές άμυνες ζώνης και οι δύο προπονητές προσπάθησαν να ελέγξουν το ρυθμό του αγώνα, με την MM MARINE να προσπαθεί να επιβάλει ένα πιο γρήγορο τέμπο με αρκετούς αιφνιδιασμούς. Η ευστοχία του Λυμπερούπουλου από το ζωγραφιστό και του Σούλη από την περιφέρεια σημάδεψαν το 12-13 του πρώτου δεκαλέπτου.

Η MM MARINE ανέβηκε επιθετικά στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με τον Πίππο να σκοράρει 10 μαζεμένους πόντους πήραν γρήγορα μια διαφορά 13 πόντων (28-15) χάρη σε ένα επιμέρους 16-2. Η EDGE MARITIME αντέδρασε, έβγαλε κάποιες άμυνες και γρήγορα έριξα τη διαφορά σε πιο χαμηλά επίπεδα για το 31-24 του ημιχρόνου.

Με τους Καμπή και Λυμπερόπουλο να σκοράρουν η EDGE MARITIME  ολοκλήρωσε την ανατροπή και βρέθηκε για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 36-37. Η δυνατή άμυνα της ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά στον αγώνα, με την MM MARINE να πετυχαίνει μόλις 7 πόντους στο δεκάλεπτο για το 38-37.

Το παιχνίδι είχε πάρει άγρια ομορφιά με τις ομάδες να εναλλάσσονται στο σκορ. Το στοιχείο που τελικά έκρινε το νικητή ήταν η ευστοχία από τη γραμμή των βολών με την EDGE MARITIME να αστοχεί σε 8 βολές στην τέταρτη περίοδο και την MM MARINE να φτάνει σε μια οριακή νίκη!

Οι Πίππος και Σούλης κορυφαίοι για τους νικητές, ο Λυμπερόπουλος πρώτος σκόρερ με 22 πόντους για την EDGE MARITIME.

Σημείωση: Λόγω τεχνικής δυσλειτουργείας δεν κατάστει δυνατό το ανέβασμα της βιντεοσκόπησης του αγώνα στο Youtube.