62 - 58

03/03/2020 20:00 Shipping League 19/20 9 40'

MM Marine1713122062
Pioneer1117181258

Για την ένατη αγωνιστική της Shipping League η ομάδα της MM Marine υποδέχθηκε την ομάδα της Pioneer και πήρε τη νίκη παρότι σε όλο το δευτερό ημίχρονο ήταν πίσω στο σκόρ, με τελικό σκόρ 62-58.

Στο πρώτο δεκάλεπτο ο ρυθμός του αγώνα ήταν γρήγορος και οι ομάδες ξεκίνησαν με άμυνα ζώνης. Οι γηπεδούχοι με 4 πόντους του Σούλη προηγήθηκαν στο πεντάλεπτο με 8-4 και με καλή απόδοση και τον Σαριδάκη να πετυχαίνει 7 πόντους ανέβασαν τη διαφορά. Η περίοδος έκλεισε με σκόρ 17-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν την απόδοσή τους και πλησίασαν 23-22. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκόρ 30-28.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι βελτίωσαν ακόμα περισσότερο την άμυνα τους και πέρασαν μπροστά στο πεντάλεπτο με 36-39 ενώ η περίοδος έληξε με σκόρ 42-46.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τα ηνία του μάτς και στο 35΄το σκόρ ήταν 50-55. Οι γηπεδούχοι παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκόρ δεν παράτησαν το μάτς και 2:47 πρίν τη λήξη της αναμέτρησης ενώ το σκόρ ήταν 54-58 έκαναν ντεμαράζ πετυχαίνοντας 8 αναπάντητους πόντους και πήραν το ρόζ φύλλο με τελικό σκόρ 62-58.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Πίππος με 14 (4) και Γκότσης με 18, ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Γεροβασίλης με 13 (1) και Καρακωνσταντής με 21 (5) πόντους αντίστοιχα.

Διαιτητές: Ζαγούρης, Ζώρης