52 - 58

17/05/2022 21:30 Commercial Cup 21/22 40'

EastMed1310141552
Motor Oil1611191258

Στον αγώνα κυπέλλου μεταξύ της Eastmed και της Motor Oil οι τελευταίοι κατάφεραν και απέσπασαν την νίκη με το σκορ να διαμορφώνεται στο τελικό 52-58.

Στην αρχή του αγώνα, ο ρυθμός ήταν γρήγορος με τις ομάδες να εμπιστεύονται τις ατομικές άμυνες ώστε να ανταποκριθούν στις ανάγκες του αγώνα. Η ομάδα που ξεκίνησε πιο δυναμικά ήταν η γηπεδούχος με ένα αρχικό 4-0 και να βρίσκονται συνεχώς μπροστά  και το σκορ ήταν 9-6 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην συνέχεια, οι ομάδες με αιφνιδιασμούς έβρισκαν σκορ και γενικότερα είχαν καλά επίπεδα ευστοχίας με την περίοδο να κλείνει με σκορ 13-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι παίκτες έδωσαν βάση στην άμυνα προκειμένου να αποκτήσουν πλεονέκτημα και επιθετικά είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας αλλά δεν πέτυχαν να έχουν καλή παραγωγικότητα με συνολική συγκομιδή 6 πόντους και το σκορ ήταν  15-20 στα μισά της περιόδου. Στο υπόλοιπο της περιόδου, οι ομάδες έπαιρναν σουτ τα οποία όμως ήταν υπό πίεση. Επίσης η διαφορά στο ύψος που είχε η Motor Oil συνέχισε να τους κρατάει μπροστά με το ημίχρονο να κλείνει με σκορ 23-27.

Στο 2ο ημίχρονο, οι γηπεδούχοι βγήκαν πιο ανανεωμένοι και με σερί 6-2 ισοφάρισε και έγινε ανταγωνιστική με σερί 0-5 και το σκορ ήταν 29-34 στα πρώτα 5 λεπτά. Στην πορεία, οι φιλοξενούμενοι έκαναν καλές επιλογές στην επίθεση και εμφανίζονταν παραγωγικοί στους αιφνιδιασμούς    με την περίοδο να κλείνει με σκορ 37-46.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, τα χαμένα σουτ των παικτών της Motor Oil έδωσαν τη δυνατότητα στους αντιπάλους τους να πλησιάσουν στο σκορ. Οι άμυνες ήταν ισχυρές αλλά οι ομάδες έβρισκαν το τρόπο έστω και λίγο να σκοράρουν και το σκορ ήταν 44-50 με 5 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι διαχειρίστηκαν τον αγώνα ανάλογα βρίσκοντας τις απαντήσεις σε όποιο αντίπαλο σκορ πετυχαίνοντας ΄ένα επιμέρους 8-8 με την περίοδο να κλείνει με σκορ 52-58.